Hava Durumu

Serbes: Saçmalık değil hakkımız !

Hürriyet Sağlık-Sen Niğde İl Temsilcisi Yasin Serbes, enflasyon verileri üzerinden maaş zamlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Asgari ücrete yapılan oranda zam istediklerini belirten Serbes, en az da 50 bin lira promosyon istediklerini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 03.01.2023 13:58
Haber Güncellenme Tarihi: 03.01.2023 13:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Serbes: Saçmalık değil hakkımız !

"ASGARİ ÜCRET ORANINDA ZAM İSTİYORUZ"

Hürriyet Sağlık Sen Niğde İl Temsilcisi Yasin Serbes adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Bilindiği üzere Aralık ayı enflasyon rakamları % 1.18 olarak açıklanmıştır. Bu açıklanan veri ile yıllık enflasyon % 64.27 olmuştur. 
Kamu çalışanları ve emeklileri Ocak ayında toplu sözleşme zammına ilaveten enflasyon farkı da eklenince % 16.40 oranında maaş zammı alması öngörülmektedir.
Kamu çalışanların maaşları TÜİK’in açıklamış olduğu bu verilere göre şekillenmektedir. Ama ortada şöyle bir gerçek vardır ki TÜİK’in verileri çarşı - pazar enflasyonunun gerçek verilerinden oldukça uzaktır ve gerçek enflasyonu yansıtmamaktadır. Buna rağmen enflasyon yıllık % 64.27 orana ulaşmış olup kamu çalışanlarının maaşına yapılacak olan % 16.40  zam bu enflasyon oranının yarısı bile değildir.
    Alım gücünün düştüğü, iğneden ipliğe her şeye nerdeyse hemen hemen  her hafta zam geldiği bir ortamda bu maaş zammı kabul edilebilir değildir. Asgari ücretin altında maaşa mahkûm edilen kamu çalışanları artık mutsuz ve bitkin vaziyettedir. Asgari ücrete yapılan yüzde 54 lük zammın kamu çalışanlarına telaffuz edilmesini saçmalık olan nitelendiren sayın çalışma bakanına buradan sesleniyoruz. 
    Bizler kamu çalışanlarıyız. Sadaka istemiyoruz. Hakkımız olanı emeğimizin karşılığını istiyoruz. Saçmalık olarak telaffuz ettiğiniz rakamlara bile emeğimizin karşılığını almaktan oldukça uzak hale gelmiştir. Alım gücümüzün bu kadar düşmesine sebep olanların taleplerimizi saçmalık olarak değerlendirmesi talihsizlik ve gaftan başka bir şey değildir. Sayın bakanın bahsettiği gibi gereksiz ve saçma olan sendikal anlayışlarla kol kola kamu çalışanını bu yoksulluğa mahkûm edenler bir de bunlar yetmezmiş gibi %2 sendikal baraj getirerek tüm hukuk normlarına aykırı bir yasa çıkarmış ve kamu çalışanlarının cebine girecek paraya bile el uzatmıştır. 
Banka promosyonları ise sarı sendika tarafından başarı gibi gösterilmeye çalışılmakta daha birkaç ay önce 30 - 40 binli rakamlar konuşulurken 25.200 TL, şükredilecek miktar olarak kabullendirmek istenmektedir. Her konuda olduğu gibi makam ve para düşkünü yandaş sarı sendika bunda da sınıfta kalmış ve sağlık çalışanlarının beklentilerini boşa çıkarmıştır. 
Artık kamu çalışanlarının sabrı tükenmiştir. Kamu çalışanlarının taleplerini görmezden gelenleri kamu çalışanları da vakti geldiğinde şüphesiz görmezden gelecektir.  Kamu çalışanlarının görmezden gelinmemesi adına Hürriyet Sağlık Sen olarak yapılması gereken gerçek  zam talebimiz tıpkı asgari ücrette olduğu gibi net olarak en az  % 55 dir.
    Yoksulluk sınırının ve asgari ücretin altında maaş alan kamu çalışanları ancak bu oranla belki biraz nefes alabilecektir. Sağlık bakanlığı banka promosyon anlaşmaları 3 yıllık ve en az 50 bin TL olarak yeniden güncellenmelidir. %2 gibi saçma bir sendikal barajdan hemen vazgeçilmeli ve çalışanların sendikal örgütlenme hakkı gasp edilmemelidir.
    Taleplerimiz gayet makul ve ülkemizin ekonomik gerçekleri ile uyumludur. Hürriyet Sağlık Sen olarak taleplerimiz karşılanıncaya kadar yasal çerçevede her türlü eylem yolları ile mücadele edeceğimizi deklare ediyor, tüm kamuoyuna saygılar sunuyoruz."
    

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.