Hava Durumu

Şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'ın şehadetinin 23. yılı

Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, vefatının 23. yılında anılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.01.2024 13:43
Haber Güncellenme Tarihi: 24.01.2024 13:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'ın şehadetinin 23. yılı

Diyarbakır Emniyet Müdürü olan Ali Gaffar Okkan, beraberindeki 5 polis memuru ile 2001 yılında şehit edilmişti.  Gaffar Okkan şehit olmasının üzerinden geçen 23'üncü yıl dönümünde de unutulmadı. Diyarbakır'da hizmetleriyle gönüllerde taht kuran, 23 yıl önce uğradığı silahlı saldırı sonucu 5 polis memuru ile şehit edilen Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, yıllar geçmesine rağmen unutulmuyor. 

ALİ GAFFAR OKKAN KİMDİR?

Sakarya'nın Hendek ilçesinde 1952'de dünyaya gelen, 30 Eylül 1970'te Polis Kolejinden, 29 Eylül 1973'te Polis Akademisinden mezun olup, İzmir Emniyet Müdürlüğüne komiser yardımcısı olarak atanan Ali Gaffar Okkan, çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra 1983 yılında Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğünde göreve başladı, 1985'te ise şube müdürlüğüne terfi etti.

1986 yılında Eskişehir Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev alan Okkan, bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. 6 Aralık 1993'te 1'inci Sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfi edip, Kars Emniyet Müdürü olarak ataması yapılan Ali Gaffar Okkan, 18 Kasım 1997'de ise Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü görevine başladı. Bu arada Okkan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden de mezun oldu.

24 Ocak 2001 günü saat 17.40 sularında Valilik binasına doğru seyir halindeyken Şehitlik semti Sezai Karakoç Bulvarı'nda kurulan pusuda şehit olan Okkan, evli ve 2 çocuk babasıydı. Okkan ile polisler Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi, Atilla Durmuş ve Selahattin Baysoy da hain saldırıda şehit düştü.

Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, yaptığı çalışmalarla Diyarbakırlıların sevgi ve saygısını kazandı.

İhtiyaç sahibi ailelere desteğini esirgemedi

Görev yaptığı süre boyunca birlik ve beraberliği pekiştiren, kentteki huzuru en üst seviyeye çıkaran Okkan, meslektaşları ve hayırseverlerden topladığı yardımlarla ihtiyaç sahibi ailelerin ve öğrencilerin yüzünü güldürdü. Okkan, yediden yetmişe her yaştan kişiyle kurduğu iyi ilişkilerle Diyarbakırlıların gönlünde taht kurdu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.