Hava Durumu

Sağlık bakanından açıklama geldi..!

Sağlık bakanı Fahrettin Koca, son zamanlarda gündemden düşmeyen ilaç sıkıntısı ve sahte ilaçların piyasada dolaşması nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 30.01.2023 15:07
Haber Güncellenme Tarihi: 30.01.2023 15:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Sağlık bakanından açıklama geldi..!

Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada” Temininde zorluk yaşanan bazı ilaçların üretimi artırıldı. Kısa zamanda eksikliği hissedilen antibiyotikler, çocuk şurupları dahil olmak üzere birçok ilaç piyasaya verilecek” dedi

Son zamanlarda gündeme gelen ilaç teminindeki sıkıntılar, Sağlık Bakanlığı'nı da harekete geçirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güzel haberi vererek yaşanan sıkıntının kısa sürede giderileceğini açıkladı.

“Kısa sürede eksikliği hissedilen pek çok ilaç piyasaya verilecek”

Koca'nın Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Temininde zorluk yaşanan bazı ilaçların üretimi artırıldı. Şu an mevsimsel hastalıklara bağlı talep artışı, dünyada hammadde üretimi kaynaklı sorunlar var. Kısa zaman zarfında eksikliği hissedilen antibiyotikler, çocuk şurupları dâhil olmak üzere, pek çok ilaç piyasaya verilecek." ifadeleri yer aldı.

“Eczaneden alınan ruhsatlı ilacın sahte olması söz konusu bile değil”

"Her bir ilaç kutusunun, onu diğer kutulardan ayıran bir kimlik numarası var." diyen Koca şöyle devam etti: "Kutuyu, üretimden reçete edildiği hastaya kadar takip ediyoruz. Eczane raflarındaki tüm ruhsatlı ilaçlar bu İlaç Takip Sistemine kayıtlı. Eczaneden alınan ruhsatlı ilacın sahte olması söz konusu değil. Az sayıda hastaya özel olarak getirilen, başka ülkelerde ruhsatlı, Türkiye'de ruhsatı olmayan ilaçlar var. Bunlardan biri için ileri sürülen iddiaların gereği yapılmıştır. Kısa zamanda, bizde ruhsatlı olmayan ilaçların ülkeye girişinde İlaç Takip Sistemine kaydını sağlayacağız.

“Şubat ayında üretimi daha da arttıracağız”

Çocukluk çağı enfeksiyonlarında kullanılan, temininde sıkıntı yaşanılan şurup formlu antibiyotiklerden 2022 Aralık ayında piyasaya 1,8 milyon kutu, bugün itibariyle Ocak 2023’te ise piyasaya 3,1 milyon kutu arz edildi. Şubat ayında üretim miktarını daha da artırmaya çalışıyoruz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.