Hava Durumu

Rusya Ukrayna'nın doğusuna harekat başlattı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün gece saatlerinde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında modern Ukrayna'nın kurucusunun Sovyetler Birliği olduğunu söyledi. Putin'in konuşmasından sonra Rus ordusu Ukrayna'nın doğusunda bulunan Donetsk ve Lugansk Bölgesine girdi. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Rusya'nın Donetsk ve Lugansk bölgelerinin resmen tanınma istediğini reddetti.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2022 10:25
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2022 10:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Rusya Ukrayna'nın doğusuna harekat başlattı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusunda bulunan 2014 yılından bu yana bağımsızlık talebi olan Donetsk ve Luhansk'ın "bağımsız ülkeler olarak tanınma" talebini kabul ettiklerini açıkladı. Donetsk ve Luhansk'ta Rusya destekli isyancılar, 2014 yılından beri Ukrayna birlikleriyle savaşıyordu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, gece geç saatlerde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Rusya'nın eylemlerinin ülkesinin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ihlal ettiğini söyledi.

Ülkesinin barış istediğini ifade eden Zelenskiy, "Korkmuyoruz" ve "Hiç kimseye herhangi bir şey vermeyeceğiz" dedi.

Türkiye, Rusya'nın kararını reddetti!

Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu'nun sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri'ni tanıma kararıyla ilgili kararını kabul edilmez bularak, reddettiklerini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması'nın Donbas'taki ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasıyla ilgili çağrısına cevap vermek için güvenlik konseyi toplantısından bir süre sonra televizyondan halka hitap etmişti. Putin, konuşmasında, Kiev yönetiminin Donbas'ta askeri karar dışında hiç bir kararı tanımadığını belirterek, "Bu bağlamda, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını bir an önce tanımak için çok geç kalınmış bir kararı almayı gerekli görüyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya Federasyonu'nun, sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ni tanıma kararı Minsk Anlaşmaları’na aykırı olduğu gibi, Ukrayna’nın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açık ihlali anlamına geldiğine dikkati çekildi.

Bakanlık açıklamasında, Rusya’nın sözkonusu kararını kabul edilmez bularak, reddettiklerini belirterek, "Bu vesileyle Ukrayna’nın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına bağlılığımızı vurguluyor, tüm ilgili taraflara sağduyu ve uluslararası hukuka riayet çağrısı yapıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.