Hava Durumu

Pırlak: Patates sektörüne hizmet edecek

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, patatesin parmak izini çıkararak genetik taban oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Pırlak, "Islah çalışmaları neticesinde daha verimli çeşitler elde edebilmek için patates çeşitlerinin genetik kimliklerinin ve özelliklerinin bilinmesi gerekiyor. Böylelikle daha yüksek verimli çeşitler elde edilerek piyasaya sunulacak ve çiftçilerimiz istifade edeceklerdir" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2022 18:53
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2022 18:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Pırlak: Patates sektörüne hizmet edecek

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü’ndeki çalışmalar hakkında bilgi veren Uğur Pırlak, her patates çeşidinin genetik olarak farklılık gösterdiğini belirtti.

Pırlak, şunları söyledi:

“HER PATATES ÇEŞİDİ GENETİK OLARAK FARKLILIK GÖSTERMEKTEDİR”

“Enstitüde, yerli ve milli yemeklik, sanayilik, hastalık ve zararlılara dayanıklı patates çeşidinin geliştirilmesinin yanında farklı projeleri de hayata geçiriyoruz. Bu projelerinden biri de patatesin parmak izinin çıkarılması. Enstitümüzde geliştirilen, tescil edilen çeşit adaylarımızın ve bazı ticari çeşitlerimizin genetik kimliklerinin, yani parmak izlerinin çıkartılması amacıyla enstitümüz bünyesinde faaliyet gösteren ıslah ve genetik laboratuvarımızda, uluslararası standartlara uygun moleküler markörler kullanılarak DNA düzeyinde çalışmalarımız uzmanlarımız tarafından yürütülüyor. Nasıl bir insanın parmak izi diğer insanlardan farklılık gösteriyorsa her bir patates çeşidi, birbiri arasında genetik olarak farklılık göstermektedir.

"ÜLKE TARIMINA VE PATATES SEKTÖRÜNE HİZMET EDİLECEK"

Enstitümüzce geliştirilen ticari çeşitlerin DNA izolasyonları, PCR testleri, PCR ürünlerini analiz etmek için yüksek teknolojik cihazlar kullanılarak soy ağacının belirlenmesi uzmanlarımız tarafından laboratuvarımızda geliştirilmektedir. Şu an itibariyle burada yaptığımız çalışmayı üç ana başlıkta toplayabiliriz. Birisi; ıslah çalışmaları neticesinde daha verimli çeşitler elde edebilmek için patates çeşitlerinin genetik kimliklerinin ve özelliklerinin bilinmesi gerekiyor. Böylelikle daha yüksek verimli çeşitler elde edilerek piyasaya sunulacak ve çiftçilerimiz istifade edeceklerdir. Diğer bir önemli konu; bir bölgede aynı patates çeşidi farklı isimlerle üretilip, çoğaltılıp ticarete konu edilebilir. Bu bazı anlaşmazlıklara ve uyuşmazlıklara neden oluyor. Patatesin kimliğinin çıkartılmasından sonra bunlar ortadan kalkacak. Asıl önemlisi de tohumculuk sektöründe tohumluğun üretilmesi, tescil edilmesi ve ıslah şartlarının korunması açısında da bu çalışmaların yapılması da büyük önem arz ediyor. Şu an enstitümüzde 132 genotip üzerinde çalışıyoruz. İleride bu çalışmayı devam ettirip, patates genetik tabanını oluşturup ülke tarımımıza ve patates sektörüne hizmet etmeye devam edeceğiz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.