Hava Durumu

Pandemi cezalarının iadesi başladı!..

Covid-19 salgının yayılmasını önlemek amacıyla hayata geçirilen kurallara, uymayan vatandaşlara kesilen para cezalarının iadesiyle ilgili başvuru formu Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Haber Giriş Tarihi: 05.08.2023 14:17
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2023 14:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Pandemi cezalarının iadesi başladı!..

Pandemi döneminde maske zorunluluğu ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle kesilen para cezalarına yapılan itirazlar, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından 5 Nisan 2023 tarihinde karara bağlanmıştı.

PANDEMİ CEZASI İADESİ HANGİ DÖNEMİ KAPSAYACAK?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan tebliğ ile Covid-19 salgının ilk kez görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinden 9 Kasım 2022 tarihine kadar geçen dönemde, tahsil edilen cezalardan vazgeçildiği bildirildi.

PANDEMİ CEZALARININ İPTALİ İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ

Covid-19 pandemisi döneminde kesilen para cezalarının iadesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Vergi Dairesi Müdürlüğü'ne verilecek başvuru formu Resmi Gazete ekinde yer aldı. Ödenen cezalar, 31 Aralık 2024 tarihine kadar yapılacak başvurunun ardından iade edilecek.

BAŞVURULAR VE ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Resmi Gazete'de yayımlanan başvuru dilekçesi doldurulduktan sonra, varsa idari yaptırım karar tutanağı ile ödeme belgesinin birer örneğinin dilekçeye eklenerek 31 Aralık 2024 tarihine kadar ödemenin yapıldığı idari birime başvurulması gerekiyor.

Başvurular, ödemenin vergi dairesine veya vergi dairesi adına banka/PTT'ye yapılmış olması halinde, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet adresi www.gib.gov.tr üzerinden yapılabileceği gibi ödemenin yapıldığı vergi dairesine doğrudan veya posta yoluyla ya da diğer vergi daireleri aracılığıyla yapılabilir.

Eğer ödemeler cezayı veren birime hizmet veren muhasebe birimine, Mal Müdürlüğüne veya Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne yapılırsa, ödemenin yapıldığı muhasebe birimine doğrudan veya posta yoluyla ya da diğer muhasebe birimleri aracılığıyla başvurular yapılabilir.

  Tahsil edilen para cezalarının iadesiyle ilgili başvuru formu Resmi Gazete ekinde yer aldı.

  

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.