Hava Durumu

Olası hak kayıplarına karşı kritik uyarı !.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Akay Tekin, TRT Haber'de değerlendirmelerde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 10.12.2022 11:09
Haber Güncellenme Tarihi: 10.12.2022 11:09
https://www.medyahabersitesi.com
Olası hak kayıplarına karşı kritik uyarı !.

EYT düzenlemesinde son söz Erdoğan'da !..

Emeklilikte yaşa takılanlara yönelik düzenlemede son aşamaya gelindi. Kafalardaki en büyük soru işaretiyse emeklilik için yaş şartının getirilip getirilmeyeceği. Çalışma tamamlandıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulacak son sözü Erdoğan söyleyecek.
AKAY’DAN EYT’LİLERE KRİTİK UYARI !
Milyonlarca vatandaş düzenleme ile ilgili olarak merak içindeyken, Sosyal Güvenlik Uzmanı Akay Tekin konuya ilişkin TRT Haber'de değerlendirmelerde bulundu. Tekin, EYT'lilere hak kaybı yaşamamaları için kritik bir uyarı yaptı.
TRT Haber'de Cengizhan Cevahiroğlu'nun konuğu olan Akay Tekin, "Çok yoğun bir talep olacak. Dolayısıyla haklarınızın zayi olmaması ve bir an önce haklarınıza kavuşabilmeniz için bazı işlemleri yapmanızda fayda var. E-devlet üzerinden girebilirsiniz, hem 4A yani SSK dediğimiz eski, hem 4B yani eski Bağkur dediğimiz, hem de 4C kamu görevlilerinin hizmet dökümlerine bakmaları gerekiyor. Orada doğum tarihleri doğru mu, ilk işe girişleri doğru mu, daha sonra hizmet dökümlerinde çalışma gün sayıları doğru mu? Bunları birçok vatandaşımız bilemeyebiliyor. EYT çıktığında milyonlarca başvuru olacak bunları daha sonra düzeltmeleri mümkün değil.Onun için mümkünse bir an önce e-devlet üzerinden bilgilerin doğruluğu kontrol edilmeli. Hata varsa eğer bir an önce bağlı oldukları il müdürlüklerine gidip düzelttirmeleri gerekiyor. Yoğunluk başladığı zaman bunu yapamazlar. Borçlanmalar çok önemli. Kadınların doğum borçlanmaları, erkeklerin askerlik borçlanmaları. Borçlanmalarını e-devlet üzerinden yapabiliyorlar. Borçlanma talebini yapabilirler, birden fazla kurumda yani hem SSK'lı hem Bağkur'lu hem emekli sandığı olarak çalışmışsanız bunların birleştirilmesi gerekiyorsa e-devlet üzerinden birleştirmeyi gerçekleştirsinler. Prim ödeme gün sayınızı yeterli görmüyorsanız, askerliği borçlanmanız lazım." ifadelerini kullandı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.