Hava Durumu

Okullarda gıda güvenliği eğitimi verildi!..

Niğde’de Tarım ve Orman Bakanlığının Stratejik Planında yer alan "Okullarda Gıda Güvenilirliğine Yönelik Uygulamaları Geliştirmek" hedefi doğrultusun da "Gıda Güvenliği ve Gıda İsrafının Önlenmesi" konulu eğitimler verildi.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2023 13:36
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2023 13:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Okullarda gıda güvenliği eğitimi verildi!..

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda kaybı ve israfı hakkında kamuoyunun farkındalığını artırmak, gıda tedarik zincirindeki tüm aktörleri harekete geçirmek amacıyla 2020 yılında "Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık" ulusal kampanyasını başlattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı 2018-2023 Stratejik Planı' ında yer alan "Okullarda gıda güvenilirliğine yönelik uygulamaları geliştirmek" hedefi doğrultusunda 2018 yılından bu yana Niğde’de eğitimler düzenlenmekte olup, söz konusu plan doğrultusunda 2023 Yılı içerisinde de İl Müdürlüğü Gıda Kontrol Görevlileri tarafından Niğde’de ilkokul ve ortaokullarda öğrenim gören öğrencilere "Okullarda Gıda Güvenilirliği, Gıda Kayıpları ve İsrafı" konulu eğitim düzenlendi.

Bu kapsamda 23- 24 Mayıs 2023 tarihleri arasında İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü’ nde görevli Gıda Kontrol Görevlileri Kübra Yerlikaya, Özlem Dursun Kahraman tarafından 498 öğrenciye “Okullarda Gıda Güvenilirliği, Kayıpları ve İsrafı” konulu farkındalık eğitimi verildi. Halil Kitapçı İlkokulu, Efendibey İlkokulu, Kemal Çetintürk İlkokulu ve Kanunu Sultan Süleyman Ortaokulu’nda gerçekleştirilen eğitim toplantılarında; “Güvenilir gıda nedir?, Gıda muhafazasında ve gıda satın alırken-tüketirken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?” gibi soruların cevapları verilirken hijyen, gıda hijyeni, hijyenik gıda, temizlik, dezenfeksiyon ayrıca gıda kayıpları ve israfı gibi kavramlardan bahsedilerek öğrencilerde farkındalık yaratılmaya çalışıldı. Öğrencilerin yoğun ilgisi ve katılımı ile gerçekleştirilen eğitimler, amacına ulaşmış olup “En iyi denetçi tüketicinin kendisidir.” düşüncesi pekiştirildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.