Hava Durumu

Okullar ne zaman kapanacak? Bakan Özer Açıkladı!..

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra okulların ne zaman kapanacağı merak konusu oldu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuya netlik kazandırdı.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2023 14:24
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2023 14:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Okullar ne zaman kapanacak? Bakan Özer Açıkladı!..

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Özer, 28 Mayıs'taki Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinin ardından 29 Mayıs'ta eğitime bir gün ara verileceğini bildirirken, 2022-2023 eğitim öğretimin 16 Haziran’ da sona ereceğini dile getirdi.
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem dolayısıyla birkaç hafta uzaması beklenen okul kapanış tarihlerinin değişmeyeceğini açıklayarak, "16 Haziran'da okullar kapanıyor uzatma yapmadık." dedi.

16 HAZİRAN'DA YAZ TATİLİ BAŞLIYOR
İlk okul, orta okul ve liselerin ne zaman kapanacağı ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Özer; “16 Haziran'da okullar kapanıyor. Depremin başlangıcından itibaren okulların normalleştirilmesi için çok çaba sarfettik. Çadırsa çadır, konteynerse konteyner çocuklarımızı o ortamdan uzaklaştırmaya çalıştık. Depremden etkilenen illerimizi 3 kategoriye ayırdık. LGS ve YKS'de öğrencilerimiz için destek verdik. Sınavlara hazırlanabilmeleri için destek kursları açtık. 1 Ağustos-1 Eylül arasında telafi eğitimi olacak. Toplamda iki aylık telafi eğitimi yapacağız.
82 bin 560 öğrenci geri döndü deprem bölgesinde. Türkiye'de normalleşmenin anahtarı eğitim. Kovid 19 salgınında da Türkiye'nin normalleşmesini sağladık. Hala deprem bölgelerine geri dönüşler devam ediyor.
Türkiye'de 2000'li yıllarda ciddi problemler vardı. Okullaşma yüzde 50'nin altındaydı. 5 yaşta 100 çocuktan 89'u gidemiyordu. 20 yılda Okul öncesi eğitim yüzde 99.9'a ulaştı. Lisede yüzde 56 okul dışıydı. Eğitim demokratikleştirilmesi için çalışıldı. Eğitimde sosyal politikalar uygulandı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez eğitimin tüm alanlarında okullaşma yüzde 99 üzerine çıktı.” dedi.

"29 MAYIS'TA OKULLARIMIZI TATİL EDECEĞİZ"
Seçime ilişkin de açıklamalarda bulunan Özer, 29 Mayıs’ta da okulların bir gün tatil edileceğini dile getirerek şu açıklamalarda bulundu; "Seçimde ağırlıklı olarak oylar okullarda veriliyor. Tüm okul yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz bu seçimlerde aktif olarak yer alıyorlar. 28 Mayıs'ta da ikinci tur seçimleri olacak. Okullarımızı eğitim öğretime hazırlamak için yoğun bir çaba sarf edileceği için 29 Mayıs'ta okullarımızı tatil edeceğiz. Öğrencilerimiz izinli olacaklar, tatil olacak, öğretmenlerimiz de idari izinli sayılacaklar."


Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayınlanan takvime göre, 16 Haziran 2023'de yaz tatili başlayacak. 16 Haziran 2023 Cuma günü karnelerin alınmasıyla başlayan 3 aylık yaz tatili, 11 Eylül 2023 Pazartesi günü sona erecek ve 2023-2024 eğitim-öğretim yılı başlayacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.