Hava Durumu

Ödüllü filmlere yoğun ilgi!..

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF), Niğde Gazeteciler Yazarlar Derneği ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin proje ortağı olduğu; 9 Ülke 9 Şehir 1 Festival Sloganıyla düzenlenen ödüllü film festivali İstanbul’dan sonra Niğde’de gösterime girdi.

Haber Giriş Tarihi: 05.11.2021 18:07
Haber Güncellenme Tarihi: 06.11.2021 17:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Ödüllü filmlere yoğun ilgi!..

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu ve Türk Dünyası Kültür Sanat Sinema Vakfı öncülüğünde; TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Katkıları, Devlet Kuruluşları, Üniversiteler, Meslek Örgütleri Medya ve İletişim Kuruluşlarının proje ortaklığında Dünya Dili Türkçe, 9 Ülke 9 Şehir 1 Festival sloganı ile yapılan 6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ödüllü Filmler gösterimi, Hain FETÖ Örgütünün İhtilal teşebbüsünde şahadet şerbeti  içen Niğdeli Ömer Halisdemir nezdinde tüm şehitlerimiz anısına yapıldı.

Ödüllü filmlerin gösterimi NÖHÜ 1071 numaralı salonda düzenlenirken program yoğun katılımla gerçekleşti. 

NÖHÜ Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan programa;

Niğde Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Belediye Başkan Vekili Nizami Aygün, Niğde İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, Niğde İl Jandarma Komutanı Nihat Özkök, Festivalin düzenleyicisi Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF) adına Genel Başkan Menderes Demir, Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Derneği ve Medya Haber Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Şerife Türkeş ile NÖHÜ öğrencileri katıldı. 

Programda Orman Aliyev’in yönetmeni olduğu “BİZ” filmi ile Aikol Nurlanbek’in yönetmeni olduğu “Meerman” filmleri gösterime girdi.

 

Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Şerife Türkeş, TDGF Genel Başkanı Menderes Demir, NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Valisi Dr. Yılmaz Şimşek etkinlik kapsamında konuşmalar yaptılar.

Programın açılış konuşmasını yapan Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı ve Medya Haber Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Şerife Türkeş şunları ifade etti:

Bu günün yetişen gençlerine, çocuklarına kendi ortak kültürlerimizi en iyi filmlerle, belgesellerle anlatabiliriz düşüncesiyle, Binlerce yıllık tarihe sahip Doğu Türkistan’dan Avrupa İçlerine kadar yayılan bu kadar büyük bir coğrafyaya sahip Türk Dünyası ailesinin engin kültürünü; önce kendi akrabalarımıza ve sonrada dünyaya tanıtmak üzere 8 yıl önce hep birlikte yola koyulduk"

 

TDGF Genel Başkanı Menderes Demir şöyle konuştu:  

“Niğde hain FETÖ darbesini durduran kahraman şehit Ömer Halisdemir’in diyarıdır. Bu yönüyle de bizim için Niğde çok büyük önem arz etmektedir. Üniversitemizin önceki ve şimdiki rektörlerine de teşekkür ediyorum. Sayın Valim 4 yıldır bizlere kapılarını açıyor bugün de bize destek verdi. Kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum.

Bizim TDGF olarak belgesel film festivalini yapmamızdaki maksadımız;

Kültür ve sanatımızı kendi akrabalarımıza sunmak. Ortaya çıkan değeri de dünyaya aktarmak. Şu anda NÖHÜ başta olmak üzere 13 üniversite bizim proje ortağımız. 9 ülkede filmlerimiz gösterime giriyor. Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, TİKA gibi devletimizin çok müstesna kurumları çeşitli destekler veriyorlar. 2022 yılındaki hedefimiz uzun metrajlı filmlerin yer aldığı yeni film festivallerine ulaşmak" 

REKTÖR USLU: PAYDAŞ OLMAKTAN MUTLUYUZ

NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu şunları ifade etti:

“Niğde’mizin uluslararası alanda tanıtımına katkı sağlayan 6. Türk dünyası belgesel film festivaline hoş geldiniz. Bizler de paydaşı olmaktan da son derece memnunuz. Bizim için önemli bir değeri ifade ediyor. Şehidimizin adını taşıyan üniversitemize; Türk coğrafyasında adını duyuran çok önemli yönetmen ve oyuncuların yer aldığı filmlere paydaş olmak ilimiz ve üniversitemiz için çok büyük önem arz ediyor. Geniş coğrafyada gösterime giren filmler, üniversitemizin de uluslararası alanda tanıtımıyla doğrudan bağlantılıdır. Bu sebeple üniversitemiz adına teşekkür ediyorum.”

VALİ ŞİMŞEK: TDGF ÇOK ÖNEMLİ İŞLER YAPIYOR

Niğde Valisi Dr. Yılmaz Şimşek şu açıklamalarda bulundu:

“TDGF olarak çok önemli işlere imza atıyorlar. Çok güzel projeler üretiyorlar. Bu film festivalinde bunun çok bariz bir göstergesi. 4 yıldır bizler de bu çalışmaları yakından takip ediyoruz. Bu projeler Türk dünyası için çok önemli. Her şeyden önce Türk dünyasının birlik ve beraberliğin daha da artmasını sağlıyor. Yine Türk dünyası arasındaki kültürel işbirliğinin artmasına vesile oluyor. Bu projesi için ben başta Menderes Demir başkana teşekkür ediyorum. Festivalde yarışan tüm yapımcı ve yönetmenlere teşekkürlerimi sunuyorum. Bu festival şehidimiz Ömer Halisdemir adına yapıldı. Bu vesile ile tüm şehitlerimizi rahmetle şükranla anıyorum.”

TDGF Başkanı Menderes Demir programın sonunda; Niğde Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Belediyesi Başkan Vekili Nizami Aygül, Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Şerife Türkeş ve Ayşegül Aslan'a plaket takdim etti. 

Kanal 68 Niğde Temsilcisi gazeteci Ayşegül Aslan'ın hazırlayıp sunduğu program hatıra fotografının ardından son buldu. 

 

Haber MURAT KARAKAYA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.