Hava Durumu

NÖHÜ'nün “Hidrojen ve Yakıt Pilleri” projesine 8 milyon tl destek!

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Kaplan’ın “Hidrojen ve Yakıt Pilleri” başlıklı projesi, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 8 Milyon TL’lik destek hibesi almaya hak kazandı. Projeyle sürdürülebilir enerji üretiminin desteklenmesi ve enerji kaynaklarının etkin kullanılması amaçlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 13:26
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 13:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
NÖHÜ'nün “Hidrojen ve Yakıt Pilleri” projesine 8 milyon tl destek!

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Kaplan’ın yürütücülüğündeki projenin ekibinde dört Türk üniversitesinden farklı disiplinlerde öğretim üyeleri yer aldı. Yapılan çalışmalarla hem proton değişim membranlı (PEM) yakıt pilleri hem de PEM elektrolizörler için farklı boyutlarda ve farklı özelliklerde membran elektrot grupları (MEG) geliştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca proje kapsamında enerji sektöründeki yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, bunları ülkemizin ihtiyaçları ve potansiyeli ile örtüştüren MEG'lerin geliştirilerek bunların enerji verimliliğini artırması, sürdürülebilir enerji üretimini desteklemesi ve böylece yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin kullanımına katkı sunulması amaçlanıyor.
Proje, Ülkemizi Enerjide Daha Güçlü Bir Konuma Ulaştırabilecek Potansiyele Sahip
Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Yüksel Kaplan, bu projeyle akademik ve endüstriyel alanlarda bir köprü oluşturularak, geliştirilen MEG'lerin hem akademik araştırmalarda hem de endüstriyel uygulamalarda kullanımının teşvik edileceğini belirtti. Kaplan ayrıca projenin sonuçlarının ülkemizin enerji sektöründe sürdürülebilirlik, yenilikçilik ve rekabetçilik açısından daha güçlü bir konum elde etmesine katkıda bulunabilecek potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

“Hidrojen ve Yakıt Pillerinde Uzmanlaşan Tek Devlet Üniversitesiyiz”
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu ise “Üniversitemiz Hidrojen ve Yakıt Pillerinde Uzmanlaşan Tek Devlet Üniversitesi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Üniversitemize verilen bu ünvanın sorumluluğu doğrultusunda, sürdürülebilir enerji ve enerji verimliliği çalışmalarımız kararlılıkla sürüyor. Bu kapsamda Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Yüksel Kaplan’ın yürütücüsü olduğu “Hidrojen ve Yakıt Pilleri” projesine Cumhurbaşkanlığı’mızdan 8 milyon TL gibi önemli bir desteğin gelmesi bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Bu kıymetli destek için Muhterem Cumhurbaşkanı'mıza ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Daire Başkanlığına şükranlarımı sunuyorum. Anadolu’nun Yükseköğretim ve Bilimde Parlayan Yıldızı Üniversitemiz belirlemiş olduğu vizyon ve öncelikli alanlardaki stratejileri doğrultusunda doğrultusunda kendisini geliştirmeye, bölgesine ve ülkesine katkı sağlamaya devam edecektir.” dedi.

Prof. Dr. Yüksel Kaplan

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.