Hava Durumu

NÖHÜ'den 18 Mart Konseri

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'ni anma konseri 18 Mart Cuma günü saat 18.18'de başlayacak.

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2022 13:53
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2022 14:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
NÖHÜ'den 18 Mart Konseri

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müdürlüğü tarafından organize edilen anma konseri, Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi 1923 nolu salonda gerçekleşecek. 

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN TARİHİ

İtilaf devletleri Çanakkale Boğazını ve İstanbul’u ele geçirmeyi amaçlamışlardır. Çanakkale Boğazı’nın İtilaf Devletleri’ne geçmesi ile Rusya’ya her türlü desteği kolaylıkla sağlayabileceklerdi. Bunun için ilk olarak Çanakkale Boğazı’na 1915 yılı Şubat ayında saldırılar başladı. 18 Mart 1915 tarihinde en güçlü saldırı yapılmıştır. Bu saldırılara karşı Osmanlı Ordusu’nun savaş stratejisi olarak boğaza döşediği mayınlar ile düşman donanmasında ağır kayıplar olmuştur. Donanma için büyük öneme sahil olan Nusret Mayın Gemisi’nin batırılması ile itilaf Devletleri birlikleri bozguna uğratılmış ve deniz saldırısından vazgeçmek zorunda kalmışlardır.

25 Nisan 1915’te Gelibolu Yarımadası’nda kara çıkartması yaparak saldırıya devam etmişlerdir. Ancak Osmanlı ordusu ile birlikte Türk milletinin büyük mücadelesi sonucunda büyük bir mağlubiyet yaşamışlardır. Toplamda üç defa kara çıkartması yapan itilaf devletleri üçüncü yenilgi sonrasında 1916 yılı Aralık ayında Gelibolu Yarımadası’ndan çekilmişlerdir.

Zorlu bir savaş olan Çanakkale Savaşı Türk tarihinde destan olarak nitelendirilmektedir. Güçlü bir donanmaya sahip olan itilaf devletlerine karşı daha zayıf bir ordu ile büyük bir zafer elde edilmiştir. Türk milletinin Mustafa Kemal önderliğinde kazandığı zafer olarak tarihe geçmiştir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.