Hava Durumu

NÖHÜ'de ''Türkiye Çevre Haftası'' etkinlikleri düzenlendi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Atık Yönetimi Koordinatörlüğü tarafından 5-9 Haziran Türkiye Çevre Haftası Etkinlikleri kapsamında etkinlik düzenlendi. Üniversite kampüsündeki açık yeşil alanda gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Belediye Başkan Yardımcısı Harun Dikici, Niğde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Necmettin Şeker ile üniversitenin akademik ve idari personeli katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 08.06.2024 13:19
Haber Güncellenme Tarihi: 08.06.2024 13:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
NÖHÜ'de ''Türkiye Çevre Haftası'' etkinlikleri düzenlendi

Etkinlik kapsamında atık toplardan lavanta saksısı, kompost atölyesi, plastik kapaklardan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nin logosu yapıldı. Etkinlik sonunda Atık Yönetimi Koordinatörü Prof. Dr. Ece Ümmü Deveci ile Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Elemanı Dr. Kemal Sülük, katılımcılarla sürdürülebilir çevre temalı sohbetler gerçekleştirirken, ayrıca katılımcılara çay ve atıştırmalıklar da ikram edildi.
“Amacımız Sıfır Atıkta Öncü Üniversitemizi Dünyada Daha Tanınır Hale Getirmek”
Etkinlikte konuşan Atık Yönetimi Koordinatörü Prof. Dr. Ece Ümmü Deveci, sürdürülebilir çevre ve kampüs uygulamalarımızın sıfır atıkta öncü Üniversitemizi dünyada daha tanınır hale getirmek olduğuna vurgu yaptı. Konuşmasında Atık Yönetimi Koordinatörlüğü ile Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezinin faaliyetlerine vermiş olduğu desteklerden dolayı Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu’ya teşekkürlerini sunan Deveci, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Bugün de öğrencilerimizde depozito iade sistemine adaptasyon ve atık oluşumunu azaltmak için kupa dağıtımı ve ikramlar, atık toplardan saksı ve kapaklardan üniversite amblemi ile atkl azaltımı konusunda öncü çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Sabah yaklaşık 70 öğrenciyle kompost atölyesi ile küçükten büyüğe eğitim anlayışımızla çalışmaya devam ediyoruz.”


“İlk 100’ü Hak Eden Bir Üniversiteyiz”
Programda konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin sürdürülebilir ve iklim dostu kampüs çalışmaları ve sıfır atık uygulamalarıyla dünyada bu alanda ilk 100’ü hak eden bir yükseköğretim kurumu olduğunu belirterek;
''Üniversitemizin Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Çalışmalarında Türkiye’deki 11 pilot Üniversite arasında yer alan ve bu çerçevede önemli uygulamalar hayata geçirerek “Sıfır Atık Belgesi”ni almaya hak kazanan ilk yükseköğretim kurumu olmuştur. Greenmetric’te bu yıl 357’nci sırada yer almayı başararak tüm dünyada ilk 500 üniversite arasındaki yerini koruyan Üniversitemiz hak ettiği ilk 100 sıralamasına gireceğinden hiç şüphem yok.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.