Hava Durumu

NÖHÜ'DE Ana Arı Dağıtım Programı düzenlendi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Çiftçi Eğitim Koordinatörlüğü ile Ahiler Kalkınma Ajansı iş birliğinde düzenlenen “Ana Arı Dağıtım Programında” ilimizden 10 üreticimize toplam 50 adet kaliteli ve bölge koşullarına uygun ana arı dağıtımı yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 27.06.2024 15:27
Haber Güncellenme Tarihi: 27.06.2024 15:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
NÖHÜ'DE Ana Arı Dağıtım Programı düzenlendi

“NÖHÜ İlimizin Arıcılık Potansiyelinin Artırılmasına Her Zaman Katkı Veriyor”
Programda konuşma yapan Niğde Valisi Cahit Çelik, Niğde’de aracılık alanında 385 üreticinin olduğunu ve bu potansiyelin daha iyi noktalara getirilmesi gerektiğini belirtti. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin bu potansiyelin artırılmasına her zaman katkı verdiğini vurgulayan Vali Çelik, Türkiye’de bir yılda 9 milyon ana arı ihtiyacının bulunduğunu ve ilimiz özelinde ise bu sayının 23 binin üzerinde olduğunu belirtti. Vali Çelik ayrıca konuşmasında “Üreticilerimizin daha kaliteli ve verimli üretim yapmaları için ana arıların üretilerek arıcılarımıza dağıtılması gerekiyor. Biz de İl Özel İdare, KOP ve Ahiler Kalkınma Ajansı olarak bu konuda üreticilerimize her türlü vereceğiz.” ifadelerine yer verdi.

“Bölgemizde Arıcılık Yapan 10 Arıcımıza 50 Adet Ana Arı Dağıttık”
Programda bir konuşma yapan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, üniversitenin Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Çiftçi Eğitim Koordinatörlüğü ile Ahiler Kalkınma Ajansı iş birliğinde düzenlenen programımız kapsamında ilimizden 10 üreticimize 50 adet ana arı dağıtımının yapıldığını ifade etti.

Rektör Uslu, son olarak tarım alanındaki projelerimize destek veren Niğde Valiliği'ne, Ahiler Kalkınma Ajansı'na ve programımızda emeği geçen Merkez Müdürü Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu ile tüm personele teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

“Niğde'nin Ana Arı Yetiştiriciliğinde Öne Çıkması Mümkün”
Programda konuşan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu, merkezin kuruluşundan bu yana bölgesel sorunlara odaklandıklarını belirtti. Niğde'de arıcılığa öncelik verdiklerini ve Ahiler Kalkınma Ajansı ile birlikte yaklaşık dört aydır arı ve ana arı yetiştiriciliği eğitimi düzenlediklerini ifade eden Şekeroğlu, bu eğitimler sonucunda katılımcıların ana arı üretimi yapabileceğini belirtti. Üreticilere ana arı dağıtarak arıcılıkta verimliliği artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Şekeroğlu, ayrıca merkezin yıllık bütçe sağlanması durumunda Niğde'nin ana arı yetiştiriciliğinde daha fazla öne çıkacağını dile getirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.