Hava Durumu

Niğdeli depremzedeleri rahatlatan açıklama geldi

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar aldığı için ev ve iş yerlerine yıkım kararı verilen Niğdeli depremzedeler, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ile buluştu.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2024 14:59
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2024 14:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğdeli depremzedeleri rahatlatan açıklama geldi

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerde Niğde'de ağır hasar alan ve yıkım kararı verilen binaların uzun süredir seslerini duyurmak adına mücadele eden hak sahipleri, binaların yapımında gecikildiği ve yapılacak binalarda ise kat problemi yaşanacağına dair açıklamalarda bulunmuş, sorunlarına çözüm talep etmişlerdi. AK Parti Niğde Milletvekili Cevahir Uzkurt’la şehirde yaşanan problemleri görüşen Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ve depremzedelerin toplantısına telefonla bağlandı. 
Tuzcuoğlu konuşmasında; ‘’AFAD’la gerekli yazışmaları yaptık ve proje çalışmalarına başladık. Aynı yazışma içerisinde Kayseri de var ama Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman bölgesi felaket içinde orada yoğunluk devam ama biz Niğde’yi, Kayseri’yi unutmuş değiliz proje çalışmalarına başladık ve en kısa sürede neticeye kavuşturacağız. Biz zemin artı 4 katı çok geçmek istemiyoruz ama eskiden imar planında mevcut olan ve zemin artı 5 verilmişse bunu da belediyenin takdirine veriyoruz. Hak sahipliği noktasında gerekli desteği biz vatandaşlara vereceğiz" dedi.
Yerinde dönüşüm isteyenlere eski imar planına göre aynı ruhsatın verileceğini belirten Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ise, "Depremzedelerimizle dönem dönem bir araya geliyoruz. Onlar da zor dönem yaşadılar ve çözüm anlamında aslında en verimli toplantıyı yaptık. Depremzedelerimizin istediği mevcut imar planına uyduğunda hak sahibi olarak yararlanmaları ve destek almalarının önünü açacak bir çalışma olmasıydı. Bakan yardımcımızdan da bu konuyla alakalı olumlu haberleri aldık. Gerekli prosedürlerin tamamlanmasıyla birlikte mağduriyetini gidermiş olacağız. Belediye olarak imar planına uygunluğu çerçevesinde zemin artı 5 ya da 6 katı biz vereceğiz bu durumda da Niğde’deki problemi çözmüş oluyoruz" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.