Hava Durumu

Niğdeli Can ABD'de tarih yazdı !..

Niğdeli Can Harmanşah yaklaşık 7 yıl önce okumaya gittiği Amerika'da bir ilki gerçekleştirdi. Hem okulunu okuyan hem de iş dünyasına atılan Harmanşah aradan geçen sürede kendi işinin patronu olduğu gibi ABD'nin ilk Türk tır okulunu açarak tarihe geçti.

Haber Giriş Tarihi: 19.08.2022 13:23
Haber Güncellenme Tarihi: 19.08.2022 13:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğdeli Can ABD'de tarih yazdı !..

ABD'NİN İLK TÜRK TIR OKULUNU NİĞDELİ CAN AÇTI

Çocukluğundan bu yana girişimci-müteşebbis yönüyle tanınan Can Harmanşah, babası Orhan Harmanşah'ın arabasını satması ile Amerika macerası başladı. Oğlu için fedakarlık yapan baba Harmanşah'ın yanısıra anne Berrin Harmanşah ve abla Burcu Harmanşah da onun hayallerini gerçekleştirmesi için destek verdi.

Çeşitli işyerlerinde çalıştıktan sonra TIR şoförlüğü yapan Can, TIR ehliyeti almak için okulun olmadığını fark edince Türk asıllı ortaklarıyla birlikte iş kurmaya karar verdi.

İNGİLİZCEYİ ÖĞRENDİ, KENDİ ŞİRKETİNİ KURDU

Eskişehir'de başladığı üniversiteyi bitiren genç girişimci, Can Harmanşah, tek kelime bile bilmediği ingilizceyi ablası Burcu Harmanşah'ın teşvikiyle öğrendi. Yüksek lisans eğitimini ABD’de tamamlayan Harmanşah, ABD'de kaldığı yedi yılın ardından ortaklarıyla birlikte TIR Okulu şirketini kurdu.

TIR kullanabilmek için gerekli CDL belgesinin alınabildiği 'Truck Trailer Pro CDL School' şirketini kuran Harmanşah şimdilerde 17 bin metrekare alanda eğitim veriyor. Okulda 5 Amerikalı eğitmen 32 öğrenciye 4 hafta 160 saat eğitim veriyor. Kişi başı ücret ise 4-5 bin dolar arasında değişiyor.

TÜRK VATANDAŞLARINA ÜCRETSİZ EĞİTİM

Gerekli sponsorları bulabilirlerse Türk vatandaşlarına iş bulmalarının kolaylaşması için ücretsiz eğitim verileceğini belirten Can Harmanşah, yardım etmeyi çok sevdiğini belirtiyor.

8-12 BİN DOLAR ARASINDA KAZANCI VAR

ABD'de bir TIR şoförü yasalar gereği günde 11 saatten fazla çalışamıyor. Haftanın 6 günü, günde 11 saat çalışan bir TIR şoförünün aylık kazancı 8-12 bin dolar arasında değişiyor.

ANKARA'DA ÜCRETSİZ DANIŞMA MERKEZİ AÇIYOR

Niğde'den ABD'ye gitmenin zorluklarını bildiğini belirten Can Harmanşah kısa süre içinde  Ankara'da ABD'ye gitmek için gerekli işlemlerin anlatılacağı ücretsiz danışma merkezini de açacak.

CAN HARMANŞAH AYNI ZAMANDA YOUTUBER

Kendi ismiyle açtığı youtube hesabından maceralarını anlatan Harmanşah, kısa süre içinde binlerce yorum ve taleple ilgi odağı haline geldi. Can Harmanşah "Amerika'ya Nasıl Geldim" başlıklı videosuyla Amerika'ya gidiş sürecini anlattığı içeriği ise 600 binden fazla izlendi.

Niğdeli Can Harmanşah'ın hızla yükselen takipçileri onu Youtube hesabından takip ediyor. Harmanşah'ın 600 binden fazla izlenen macera dolu Amerika serüvenini anlattığı video içeriğine aşağıdan ulaşabilirsiniz.. 

Haber Murat Karakaya 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.