Hava Durumu

Niğde Veteran Badminton Takımı şampiyona hazırlıklarına devam ediyor.

Geçtiğimiz ay Antalya'da yapılan "30. Yıl Spor Toto Veteranlar Türkiye Badminton Şampiyonası"nda 11 sporcu ile 10 madalya kazanan Niğde Veteran Badminton Takımı şampiyonaya damga vurmuştu. 207 sporcunun katıldığı şampiyonada Niğde'ye 10 madalya kazandıran badminton veteran takımı göğsümüzü kabartmaya devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 17.02.2022 12:13
Haber Güncellenme Tarihi: 17.02.2022 18:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde Veteran Badminton Takımı şampiyona hazırlıklarına devam ediyor.

35 sporcudan oluşan Niğde Veteran Badminton Takımı, 75. Yıl Spor Salonunda düzenlenen antremanlarına devam ediyor. Takım adına açıklamalarda bulunan takım kaptanı Prof. Dr. Adil Canımoğlu; 2001 yılından bu yana başladıkları badminton sporuna ilgiyle devam ettiklerini ilimizi ve ülkemizi gururla temsil etmek için mücadele ettiklerini belirtti.

Niğde Veteran Badminton Takımı ve milli veteran badminton takımı oyuncusu İbrahim Dilbek (solda), Niğde Veteran Badminton Takım kaptanı ve milli veteran badminton takımı sporcusu Prof. Dr. Adil Canımoğlu (sağda) 

Niğde Veteran Badminton Takımı kaptanı ve milli veteran badminton takımı sporcusu Prof. Dr. Adil Canımoğlu yaptığı açıklamalarında şunları söyledi: "Badminton oyunu yapısı gereği her yaştan insanın oynayabileceği bir spor. Bu sebeple her yaştan halkımızı bu oyunu oynamaya davet ediyoruz. Bu spor öğrenildikçe sevilen bir spor, eşiniz ve çocuğunuzla oynayabileceğiniz bir spor. Bu spor ancak öldüğünüz zaman biter her yaşta oynayabilirsiniz.

2001 yılından bu yana icra ettiğimiz sporumuzu şu anda en üst seviyede oynamaya devam ediyoruz. Şu an Niğde çapında 35 veteran sporcuya sahibiz. Milli takım seviyesinde ise 4 sporcumuz mevcut.

Ocak ayı sonunda Antalya'da yapılan 30. Yıl Spor Toto Veteranlar Türkiye Badminton Şampiyonasında 11 sporcuyla katılıp 10 madalya ile döndük. İlimizi ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz."

Türkiye Veteran Badminton Milli Takım oyuncusu ve Niğde Veteran Badminton Takım kaptanı Prof. Dr. Canımoğlu; daha çok sporcunun çalışması ve daha iyi başarılar elde edebilmek için spor salonu tahsisinin daha çok yapılması ve ekipman desteği istediklerini belirtti. Canımoğlu konuşmasında: "Son 5 yılda ben ve milli takım arkadaşım İbrahim İlbek ile birlikte yurtdışı ve yurtiçi olmak üzere ilimize 30 madalya kazandırdık. Daha çok başarılar elde edebilmek için destek bekliyoruz. Bu yıl Ağustos ayında Slovenya'da yapılacak şampiyonadan da madalya ile döneceğiz" dedi.

Niğde Veteran Badminton Takım oyuncusu İbrahim Dilbek açıklamalarında; "Badminton sporu yedine yetmişe kadar oynanan bir spor. Bu sporu dede torun bile oynayabilir. Bu sporu oynamak isteyen herkese tavsiye ederim."

Niğde Veteran Badminton Takım oyuncusu ve Bora Çelik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Serkan Avşar

Niğde Veteran Badminton Takım oyuncusu ve Bora Çelik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Serkan Avşar; "Veteran takımı ile sporun yaşının olmadığını gösteriyor. 35 yaş üstü sporcular veteran takımına katılabiliyor. Genç yaşlı herkes bu sporda yer almaktadır. Mutlu olup zamanınızı güzel geçirebileceğiniz bir oyun. Stres atabileceğiniz bir spor türü. İnşallah Niğde'de de bu sporun yayılmasını sağlayıp daha çok kişiye hitap edeceğiz. Genç yaşlı herkese kapılarımız açık isteyen bu oyuna dahil olabilir. Niğde Gençlik ve Spor İl Müdürümüz İlker Ötgünlü ile Niğde İl temsilcimiz Emin Arıkan hocamıza, belediye başkanlarımıza milletvekillerimize teşekkür ediyoruz."

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Erşen

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Erşen; badminton sporunun ruhsal gelişim ve stres atmada önemine değindi. Prof. Dr. Erdal Erşen açıklamalarında: "Bu sporun bedensel egzersiz anlamında çok büyük faydası var. Ruh sağlının gelişimi anlamında da sporun çok büyük etkisi var, badminton sporu da bu anlamda çok faydalı. Çocuklarımızın fiziki ve ruhsal gelişimleri için badminton sporuna yönlendirilmelerini öneriyorum. Ailelerin bu spora çocuklarını yöneltmeleri çok faydalı olacaktır çünkü yapılan araştırmalarda akıl ve ruh sağlığının gelişimi ile depresyonun engellenmesinde çok önemli pozitif etkileri var. Sporun yapıldığı esnada salgılanan hormonların stresi azaltmasında etkisi bilimsel çalışmalarla ortaya kondu. Vatandaşlarımıza, yaşlı, genç, çocuk demeden spora yönelmelerini öneriyorum." dedi. 

Tuğba Demirbilek yaklaşık 2 yıldır oynadığı badmintonu çok severek oynadığını belirterek hobi olarak başladıkları badminton sporuna tutku ile bağlandıklarını dile getirdi. Demirbilek açıklamalarında: "Antalya'da düzenlenen halk turnuvasında Türkiye ikinciliği elde ettim. Ben Niğde'de etkinlik yapmak isteyen sıkılan herkesi bu oyuna yönelmelerini tavsiye ediyorum." dedi.

Ocak ayında yapılan "30. Yıl Spor Toto Veteranlar Türkiye Badminton Şampiyonası"nda 11 sporcu ile 10 madalya kazanan Niğde Veteran Badminton Takımı şampiyona damga vurmuştu.

Masterler Turnuvasında yarışan:

Prof. Dr. Adil CANIMOĞLU tek erkekler 55+’da ve çift erkekler 55+'da  Türkiye 1.’liği elde ederek 2 altın madalya kazandı.

İbrahim İLBEK çift erkekler 55+'da Türkiye 1.'liği elde ederken, karışık çiftler 50+ Türkiye 3.'sü oldu.

Ramazan DEMİR ise çift erkekler 55+'da Türkiye 3.'sü oldu.

Halk Turnuvasında yarışan;

Dr. Öğretim Üyesi Dr. Öğretim üyesi İbrahim Ümran Akdağcık çift erkekler 45+'da Türkiye 1.'liği ve tek erkeler 45+ 'da Türkiye 3.'lüğü elde ederek 1 altın ve 1 bronz madalya kazandı.

Dr. Öğretim Üyesi Hacı Şükrü Taştan ise çift erkekler 35+ 'da Türkiye 3.'lüğünü elde ederek bronz madalya kazandı.

Tuğba Demirbilek karışık çiftler 35+'da Türkiye 2.'si olurken tek bayanlar 40+'da Türkiye 3.'sü oldu.

Ağustos ayında Slovenya’da yapılacak Veteran Avrupa Badminton Şampiyonasında ülkemizi Prof. Dr. Adil Canımoğlu ve İbrahim İlbek temsil edecek.

Haber Murat Karakaya 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.