Hava Durumu

Niğde Valiliği yapay zekâ ile tarımı bütünleştiriyor

Niğde Valiliği Proje Ofisi tarafından hazırlanan KOP ile Niğde’de Bitki Sağlığında Yenilikçi Dönem” projesi, TEYAP Programı kapsamında hibe desteği almaya hak kazandı. 

Haber Giriş Tarihi: 06.06.2024 01:01
Haber Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 01:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde Valiliği yapay zekâ ile tarımı bütünleştiriyor

Yapılacak olan proje ile birlikte yapay zekâ sayesinde bilinçsiz zirai ilaçlama sebebiyle oluşan yüksek oranlı zirai ilaç kalıntıları ve girdi maliyetlerinin yüksekliği sebebiyle uluslararası pazarlarda rekabet edebilirliğin sürdürülebilir bir hale getirilememesi gibi olumsuzlukların ortan kaldırılması hedefleniyor. 

Projeyle ilgili değerlendirmede bulunan Niğde Valisi Cahit Çelik; “Çağımızın en önemli teknolojilerinden birisi olarak nitelendirdiğimiz yapay zekanın kamu yararına kullanılmasıyla birlikte birçok konuda insanlığa kolaylık sağlayacağı düşüncesindeyim” dedi. 

Yapay zekanın insan emeği ve zihniyle yapılması son derece karmaşık görünen işlerde, veri toplama ve analiz süreçlerinde doğru karar alma ve uygulama noktasında büyük faydalar sağladığının altını çizen Vali Çelik, konuşmasının devamında; “Ekonomik açıdan yapay zekâ, her sektörde üretim maliyetlerini düşürürken karlılık oranlarını artırıcı bir yenilik olarak kendini göstermektedir. 

Tarım ve tarıma dayalı ekonominin halkımızın refahı için büyük önem arz ettiği Niğde, tarla bitkileri ve meyvecilik alanında ülkemizin önde gelen illerinden biri konumundadır. Özellikle elma, üzüm, kiraz ve son yıllarda hızla artan çilek üretimi ulusal ölçekte toplam arz içerisindeki payını artırmaktadır. 

Bu ürünlerin üretim miktarlarının artmasıyla birlikte ihracatın da aynı oranlarda artışı ilimiz ve ülkemiz ekonomisi için öncelikli hedeflerden biri durumundadır. Meyvecilik sektöründe ihracatın önündeki iki temel sorun, bilinçsiz zirai ilaçlama sebebiyle oluşan yüksek oranlı zirai ilaç kalıntıları ve girdi maliyetlerinin yüksekliği sebebiyle uluslararası pazarlarda rekabet edebilirliğin sürdürülebilir bir hale getirilememesi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Her proje bir ihtiyaçtan doğar prensibinden hareketle, ilimizin bu sorununun çözülmesi amacıyla öncü nitelikteki “KOP ile Niğde’de Bitki Sağlığında Yenilikçi Dönem” projesi hazırlanmış; Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunulmuş ve 2024 yılı TEYAP programı kapsamında hibe desteği almaya hak kazanmıştır. 

Proje ile, Merkez İlçede 6, Altunhisar’da 1, Bor’da 4, Çamardı’da 4, Çiftlik’te 1, Ulukışla’da 4 adet olmak üzere toplam 20 adet meyve zararlısı dijital takip izleme ve uyarı sistemi kurulacaktır. Dijital kameralarla alınan bilgi yapay zeka teknolojisi ile işlenerek cep telefonları üzerinden sms ile çiftçilerimiz bilgilendirilecek, zararlıların meyve bahçelerine zarar vermeden en doğru zamanda bertaraf edilmesi sağlanacaktır. Bu sayede gereğinden fazla zirai ilaç kullanımı azaltılarak hem üreticilerimizin zirai ilaçlama maliyetleri düşürülecek hem de ihracat için en büyük engel ortadan kaldırılarak ürünlerinden daha yüksek kar elde etmelerinin önü açılacaktır. 

 İlimizdeki kamu kurumları ile KOP BKİB, Niğde’miz için büyük faydalar içeren projelerde, son derece uyumlu ve verimli bir çalışma ortamında önemli eserler ortaya koyuyorlar. Ulusal ölçekli politika ve stratejilere uygun biçimde bölgesel ve il bazlı stratejilerimizi oluşturuyor, bu eksende somut projeler ortaya çıkarıyoruz. Yüzyılımızın belki de en önemli teknolojik gelişmelerinden biri olan yapay zekanın kamu yararına uygulanabilir örneklerinin hayata geçirilmesini de muasır medeniyetler seviyesinin yakalanması düzleminde oldukça önemsiyorum. Bu öncü ve modern projenin hazırlanması sürecinde emeği geçen personelimize; ilimizin kalkınmasıyla ilgili her hususta varlığını ve desteğini her zaman hissettiğimiz Konya Ovası Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sayın Murat Akkoyunlu  beyefendinin şahsında tüm KOP BKİB çalışanlarına teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.