Hava Durumu

Niğde tavası coğrafi işaretle tescillendi!..

Türk Patent ve Marka Kurumunca, Niğde'nin önemli lezzetleri arasında yer alan "Niğde tavası" coğrafi işaretle tescillendi.

Haber Giriş Tarihi: 31.07.2023 16:58
Haber Güncellenme Tarihi: 31.07.2023 16:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde tavası coğrafi işaretle tescillendi!..

Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu, yazılı açıklamasında, kentin yöresel ürünlerinin koruma altına alınması ve ekonomik değerinin artırılması amacıyla başlatılan coğrafi işaret çalışmalarında hızla yol alındığını belirtti.

Coğrafi işaret çalışmalarının uzun soluklu bir çabanın ürünü olduğunu aktaran Katırcıoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; "Ürünlerimizi tescil ettirdikten sonra üretimin yaygınlaştırılması ve ekonomimize en verimli biçimde entegre edilmesi hususu önem kazanıyor. Biz de konunun bütün taraflarıyla bir araya gelerek çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Böyle ürünlerin güvenilir şekilde piyasaya sunulması ancak böyle tescille oluyor. Geleneksel metotlarla elde edilen bu ürünler kalite standartlarını yakalayan coğrafi işaret ile mümkün olabiliyor. Bu sayede bu ürünler markalaşacak ve rakiplerinden ayrılacak." dedi.

Katırcıoğlu, oda olarak Niğde tahinlisi, Niğde kalsiti ve Niğde tavasının coğrafi işaretlerini tescil ettirdiklerini belirterek, Niğde kelle söğüşün coğrafi işaret başvuru sürecinin devam ettiğini dile getirdi.

NİĞDE’DE COĞRAFİ İŞARETİ BULUNAN DİĞER ÜRÜNLER

Obruk (Arısama) Halısı- 13 Aralık 2017 tarihinde coğrafi işaretle tescillendi.

Bor Söğürmesi- 29 Aralık 2017 tarihinde coğrafi işaretle tescillendi.

Darboğaz Kirazı- Tescil tarihi 28 Eylül 2020 tarihinde coğrafi işaretle tescillendi.

Niğde Tahinlisi- 27 Ekim 2020 tarihinde coğrafi işaretle tescillendi.

Niğde Kalsiti- 08 Eylül 2022 tarihinde coğrafi işaretle tescillendi.

COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ NEDİR?

Coğrafi işaret tescili ile kalitesi, gelenekselliği, yöreden elde edilen hammaddesi ile yerel niteliklere bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunması sağlanır. Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş ürünü gösteren işaret.

Haber / Rabia Keser

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.