Hava Durumu

Niğde'deki üreticiye124 milyon lira hibe desteği!..

Niğde İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi amacıyla; 18. Etap Bireysel Sulama Sistemleri Projesi kapsamında Niğde’de bin 153 üreticiye 284 milyon liralık proje karşılığında 124 milyon lira hibe desteği sağlandı. 

Haber Giriş Tarihi: 08.07.2023 12:42
Haber Güncellenme Tarihi: 08.07.2023 12:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde'deki üreticiye124 milyon lira hibe desteği!..

Niğde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen hibe dağıtım programına katılan Niğde Valisi Mustafa Koç, burada üreticiler ile bir araya geldi. 

Hibe programı ve Niğde’de tarımsal üretimi konusunda Niğde İl Tarım ve Orman Müdürü Asım Baş’tan bilgi alan Vali Koç, hibe dağıtım programında yaptığı konuşmasında şunları dile getirdi; “Bugün Niğde için, ilimiz tarımı için, çiftçilerimiz için büyük bir öneme sahip modern basınçlı bireysel sulama sistemlerine verilecek hibe desteği vesilesiyle bir aradayız. Hepimizin bildiği üzere; Tarımda sulama, bitkinin ihtiyaç duyduğu ve yağışlarla karşılanamayan suyun toprakta bitkinin kök bölgesine gereken miktar ve zamanda verilmesidir. İlimiz kurak ve yarı kurak iklim kuşağında yer almaktadır. Bu nedenle bitkilerin yetişme döneminde doğal yağışların yetersiz olması nedeniyle yüksek verim ve kalite için en uygun yöntemle sulama yapılması büyük önem arz etmektedir.
Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından yürütülen Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, çiftçilerimizin damla sulama sistemi, yağmurlama sulama sistemi, mikro yağmurlama sulama sistemi, yüzey altı damla sulama sistemi, lineer veya center pivot sulama sistemi, tamburlu sulama sistemi, güneş enerjili sulama sistemi, tarımsal sulama amaçlı güneş enerji sistemleri ve akıllı sulama sistemlerini içeren projeleri için Modern Basınçlı Bireysel Sulama Sistemi projelerine yüzde 50 hibe desteği sağlanmaktadır.
2023 yılında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi kapsamında ilimizde bin 153 çiftçimiz 284 milyon 988 bin 297,11 lira tutarlı proje için 124 milyon lira hibe desteğine başvurmuştur. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirme neticesinde yeterli bütçe tahsisi yapılarak ilimizdeki başvuruların tamamı hibe desteği almaya hak kazanmıştır. Hibe desteği sağlanan projelerin tamamlanmasıyla 66.000 dekar alan modern basınçlı bireysel sulama sistemine kavuşmuş olacaktır.
İlimiz 2023 yılında ülkemiz genelinde en yüksek proje sayısı ve en yüksek bütçeyi alarak birinci sırada yer almıştır. Bu son derece önemli ve gurur vericidir. İlimize sağlanan hibe desteği için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı’ya ve hibenin ilimize aktarılmasında katkı sağlayan Milletvekillerimize, tüm Bakanlık çalışanlarına ilimiz adına teşekkürlerimi sunarım. İlimize aktarılan hibenin üreticilerimize hayırlı olmasını temenni ediyor ve Sen Üret Yeter diyoruz.”  dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.