Hava Durumu

Niğde'de Uluslararası Resim Sergisi kapılarını açtı

Niğde Belediyesi ile Niğde Uluslararası Sanatçılar Topluluğu tarafından düzenlenen küratörlüğünü Niğdeli ressam Safa Büte'nin yaptığı dünyaca ünlü First Wish Art Gallery üyesi sanatçılarının eserlerinin yer aldığı Uluslararası Resim Sergisi düzenlenen törenle açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2024 21:55
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2024 22:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde'de Uluslararası Resim Sergisi kapılarını açtı

Niğde merkez Kale Mahallesi’ndeki Niğde Belediyesi Sanat Galerisinde açılışı gerçekleştirilen sergide, 8 farklı ülkeden 21 sanatçının orijinal eserleri sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılışında konuşma yapan Niğde Valisi Cahit Çelik Niğde’nin tarihi ve kültürel anlamda zengin bir merkez olduğuna dikkati çekti.

Vali Çelik; ''Niğde'nin 10 bin yılın üzerinde yıl bir tarihi var. Hititler, Frigler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılardan kalan ve halen kullanabildiğimiz tarihi eserlerimiz var. Bu çerçevede aynı zamanda turizm alanında Aladağlar, Bolkarlar ve diğer turistik öneme sahip olan yerleri ön plana çıkaracak projelerimiz olacak.’’ dedi.

Törende konuşma yapan Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir; ‘’Özellikle içinde bulunduğumuz bölge çok değerli bir bölge. Kale bölgesindeyiz ve burada koruma ve yenileme projesi yapıyoruz. Bu projemizin de aslında birçok açıdan da faaliyete geçmiş durumda.Kütüphane biliyorsunuz geçtiğimiz yıl içerisinde faaliyete geçti. 3 hafta önce Kent Müzesi açıldı. Hem müzelerin hem kütüphanelerin sayısının sürekli arttığı kültürel, sanat hayatıyla artık Niğde'yi farklı vizyonların beklediği bir gelecekle çok daha güzel günler bekliyor.‘’ ifadelerine yer verdi.

Daha önce birçok uluslararası serginin küratörlüğünü yapan Niğdeli ressam Safa Büte, Niğde’de ilk kez bir sanat galerisi tarafından sergi açılması talebi olduğunu belirterek First Wish Art Gallery sahibi ve kurucusu olan Irshad Husain ve Mariami Simashvili'ye teşekkür etti.

ABD, Hindistan, İran, Suriye, Japonya, Gürcistan, Pakistan ve Mısır’dan 21 sanatçının yağlıboya ve akrilik gibi tekniklerle yaptığı eserlerin yer aldığı sergi, 3 gün boyunca açık kalacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.