”Google ”Google
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Niğde’de ‘Sarı Pas’ ve ‘Karaleke’ hastalığı uyarısı!..

Niğde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, son dönemlerde yağışların artmasından dolayı sıcak ve nemli havanın etkisiyle Hububat alanlarında ‘Sarı Pas’ ve ‘Karaleke’ hastalıklarının görülmeye başlandığını duyurarak ilaçlama konusunda uyardı.

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2023 14:41
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2023 14:41
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde’de ‘Sarı Pas’ ve ‘Karaleke’ hastalığı uyarısı!..

Son dönemdeki yağışlar çiftçiyi sevindirse de çeşitli riskleri beraberinde getirdi. Bahar yağışları verimi arttırdığı için oldukça önemli, fakat bu yağışların artmasıyla birlikte sıcak ve nemli havalar, bitkilerde çeşitli hastalıkların da oluşmasına neden oldu. Niğde İl Tarım ve Orman Bakanlığı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Hububat alanlarında oluşabilecek ‘Sarı Pas’ ve ‘Karaleke’ hastalığına karşı ilaçlama uyarısında bulundu.

SARI PAS HASTALIĞI NEDİR?
Ülkemizde önemli verim kayıplarına yol açan sarı pas hastalığı özellikle bahar aylarında serin ve nemli koşullarda çok etkili olmaktadır. Sarı pas özellikle buğday ekiminin kışlık ve erken ilkbaharda yapıldığı bölgelerde veya sıcaklıkların düşük olduğu yüksek alanlarda önemlidir. Sarı pas hastalığında enfeksiyon için 0, 11 ve 23 derece sıcaklıklar sırasıyla minimum, optimum ve maksimum sıcaklıklardır. Pas belirtileri en yüksek oranda baharda ve yazın başlarında ortaya çıkarken iklim koşullarının uygun olduğu şartlarda fide döneminde de görülebilmektedir. 
Bu hastalık rüzgârlar diğer başaklara taşınarak kolayca yayılabilir. Bu yüzden tehlikeli bir hastalıktır. Bulaştığı üründe verim kaybına ve danelerde zayıflamaya neden olur.


KARALEKE HASTALIĞI NEDİR?
Hastalığın belirtileri ağacın yaprak, meyve ve sürgünlerinde görülür. Yaprağın üst ve alt yüzeyinde oluşan lekeler başlangıçta yağlımsı görünümdedir, giderek zeytin rengini alır ve daha sonra kahverengileşir. Lekeler kadifemsi yapıdadır ve bu kısımdaki dokular zamanla ölür, üzerinde çatlaklar ve delikler oluşur. Ağır hastalıklı yapraklar erkenden sarararak dökülürler. Meyvelerdeki lekeler yeşilimtırak olup zamanla kahverengine dönüşür. Küçük lekeler zamanla birleşirler ve bu kısımlarda meyvenin gelişmesi durduğu için şekilsiz meyveler oluşur.

”Google
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.