Hava Durumu

Niğde’de salça mesaisi!..

Yaz mevsiminin geride kalmasıyla çetin soğuklar gelmeden Türkiye’nin neredeyse tamamında olduğu gibi Niğde’de de kışlık erzak hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Mutfakların vazgeçilmezi, yemeklerin lezzet sırlarından birisi olan salçanın da tüm kış boyunca taze bir şekilde tüketilmesi için Niğdeli kadınlar tarafından yapımına başlandı.

Haber Giriş Tarihi: 08.09.2023 16:19
Haber Güncellenme Tarihi: 08.09.2023 16:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde’de salça mesaisi!..

Türk mutfağının ve yemek kültürünün vazgeçilmezlerinden birisi olan salça sezonu Niğde’de açıldı. Domates ve salçalık biberin makine ile çekilerek kazanlarda kaynatılmasıyla elde edilen salça, Niğdeli kadınların mutfakta olmazsa olmazlarından. Eylül ayının gelmesiyle sebze hallerinde ve pazarlarda yerini alan salçalık domates ve biber, vatandaşlar tarafından torba torba alınarak kışlık kullanım için çeşitli aşamalardan geçirilerek tüketmek için hazırlanıyor. Büyük kazanlarda, neredeyse gün boyu odun ateşinde kaynayarak kıvam ve uzun raf ömrü kazanması amaçlanan salça yapımı, oldukça zahmetli bir iş. Niğde’nin hemen hemen her sokağında sezon itibari ile kaynayan bir salça kazanı bulmak mümkün. Lezzetiyle, rengiyle ve mutfakların baş köşesinde asırlardır koruduğu tahtıyla çok sevdiğimiz salça nasıl yapılır sorusuna ise Niğdeli kadınlar şöyle cevap veriyor;

Önce halden biberi ve ona yetecek kadar domatesi alıyoruz. Daha sonra çekirdek ve saplarından ayrılan biberler ve saplarını kopardığımız domatesleri bol suyla yıkıyoruz. Ardından yıkanan domates ve biberleri isteğimize göre kabuklu ya da kabuksuz şekilde makinede çektiriyoruz. Kurduğumuz kazanlarda önce çektirdiğimiz biber salçasını kıvam alıncaya dek kaynattıktan sonra, domates salçasını üzerine ekleyip karıştırıyoruz. Bu şekilde yine kıvam alıncaya kadar kaynatılan salçaya ocaktan indirmeden 15-20 dakika önce tuz ekleyip bir müddet daha kaynatıyoruz. İstenilen kıvama ulaştıktan sonra ocaktan indirip bir müddet soğumaya bırakılan salçaları büyük kavanozlara dolduruyoruz. Yaptığımız salça bu  şekilde yemeye hazır hale geliyor.’’

Haller ve pazarlarda müşteri bekleyen salçalık domates ve biber satıcıları ise vatandaşların ilgisinin her zamanki gibi yoğun olduğunu ancak yüksek fiyatların düşmeyeceğini belirtti. Fiyatların geçen seneye göre yüzde 35 oranında yükselmesinin sebebini artan üretim ve nakliye masraflarına bağlayan esnaflar  ‘’Vatandaşlar geçen seneki kadar çok alamıyor. Yine de ilgi yoğun. Kimisi konserve yapıyor, kimisi salça. Fiyatların düşeceğini sanmıyoruz, almak isteyen elini çabuk tutsun.’’ dedi.

Geçtiğimiz seneye göre fiyatında yaklaşık yüzde 35 oranında artış olan salçalık biber 20 ila 25 lira arasında alıcıyla buluşurken, domates ise 7.5 lira ile 10 lira arasında bir fiyata sahip.

Haber: Mustafa Altıner

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.