Hava Durumu

Niğde'de lenfödem tedavisine başlandı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde lenfödem tedavisi yapılmaya başlandı.

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2024 10:26
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 10:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde'de lenfödem tedavisine başlandı

Sağlık alanında bölgenin önemli bir kuruluşu haline gelen Niğde Ömer Halisdemir ve Araştırma Hastanesinde bir ilke daha imza atıldı. Birçok tedavi yöntemi, hizmeti ve polikliniği bünyesinde barında hastane, bu kez lenfödem tedavisi hizmetine başladı. Lenfödem tedavisini, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ünitesinde Fizyoterapist Fatma Karasolak yürütecek. 

LENFÖDEM NEDİR?

Dolaşım sisteminin önemli bir parçası olan lenfatik sistem, bağışıklık fonksiyonları açısından da hayati önem taşır. Lenf sıvısının çeşitli nedenlerle vücutta anormal birikmesine bağlı olarak ağırlıkla kol ve bacaklarda olmak üzere yüz, boyun, karın, akciğerlerde meydana gelen şişmeye “lenfödem” denir. Lenfödem hastalarının büyük bir çoğunluğunu kanser tanısı almış hastalar oluşturmaktadır. Kanser hücreleri cerrahi olarak temizlenirken o bölgede yer alan lenf nodlarından (lenf düğümleri) bir ya da birden fazlası alınabilmektedir. Lenf nodlarının alınması, lenf sıvısının taşınamamasına ve dolayısıyla lenfödem oluşmasına yol açmaktadır. Lenfödem genellikle meme kanser cerrahisi sonrası görülmektedir.
Kanser öyküsü olmayan ancak herhangi bir cerrahiye veya bir travmaya bağlı olarak gelişen lenfödem olguları da mevcuttur.
Lenfödemin nedenleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:
Cerrahi, Radyoterapi, Travma, Tümörler, Kronik venöz yetmezlik (Bacak damar hastalığının ileri evresi), İmmobilite (Hareketsizlik) ve Turnike uygulamaları (Çok sıkı bileklik, yüzük kullanımı, yanlış ilk yardım yöntemleri gibi uzuvda sıkışmaya neden olan uygulamalar)
Manuel Lenfatik Drenaj (MLD), lenfödem tedavisinde en etkin ve güncel tedavi yaklaşımı olan kompleks boşaltıcı fizyoterapinin bir komponentidir. 
Lenfödem, kronik bir sorun olmakla birlikte fizik tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Tedaviside manuel lenf drenajı, kompresyon bandajları, cilt bakımı ve egzersiz şeklinde 4 ana bölümden oluşur: Tedavi sonunda giyilen bası giysileriyle de ödem kontrol altında tutulmaya çalışılır.
Lenfödem tedavisinde Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon açısından şunlar amaçlanır:
Hastaya lenfödem nedir, ilerlemesi nasıl durdurulur, enfeksiyonlardan nasıl korunur, tedavisinde neler yapılır gibi konularda eğitim vermek
Lenfödemin ilerlemesini durdurmak
Oluşan şişliği mümkün olduğunca azaltmak
Lenfatik sistem akışını arttırmak
Oluşan eklem kısıtlılıklarını çözmek, oluşmasını engellemek

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.