Hava Durumu

Niğde’de Jeotermal Sera İnşaatı Tamamlandı!..

Niğde'de krater gölü Narlıgöl çevresinde ultra klimalı jeotermal sera kurulacak alanda zemin düzeltme çalışmaları tamamlandı. İlk etapta 100 dönümlük arazi alımı gerçekleştirilen projede, istihdam hedefleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.06.2023 16:50
Haber Güncellenme Tarihi: 02.06.2023 16:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde’de Jeotermal Sera İnşaatı Tamamlandı!..

Geçen yıl Ekim ayında çalışmalarına başlanılan Narlıgöl çevresinde ultra klimalı jeotermal sera alanında zemin düzeltme çalışmalarının tamamlanmasının ardından, bölgede çalışmaları yürüten firmanın yetkilisi Abdullah Mete, yaklaşık 900 metre derinlikte, 70 derece sıcaklıkta su bulunan kuyu kullanılarak kurulacak seranın zemin düzeltme çalışmalarını tamamladıklarını dile getirdi.
Sera için ilk etapta 100 dönümlük arazi alımı gerçekleştirdiklerini belirten Mete, alandan 400 bin metrekübe yakın hafriyat çıkardıklarını ifade etti.


Mete, seraya ulaşım için gerekli olan yolları da tamamladıklarını dile getirerek, "Ana arterlere ulaşımlarımızı sağladık. Biliyorsunuz Niğde otobanı çok değerli. Bu bizi ciddi anlamda rahatlattı. Böylece projeyi büyüttük. Bölgedeki şehit ailelerinden ve ev hanımlarından işe alımlar yapacağız. En büyük amacımız istihdam. İlk etapta 150 kişiyle başlayacağız ve bu sayı 250'ye kadar çıkacak." ifadelerini kullandı.
Seranın temel atma törenini haziran ortasında gerçekleştireceklerine ve montaj çalışmalarının yapılacağına dikkati çeken Mete, dört ayın ardından ürün dikimlerine başlayacaklarını dile getirdi.
Mete, bölgenin kendine has iklimsel özellikleri sayesinde plastik serada dönümde 50-60 ton, cam seralarda ise 90 tona kadar ürün hasadı beklediklerini sözlerine ekledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.