Hava Durumu

Niğde'de ilk kez yapıldı

Kafa travmasına bağlı beyin kanaması geçiren hasta Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde üç boyutlu yazıcıyla üretilen yapay kemik kafatasına yerleştirilerek sağlığına kavuştu.

Haber Giriş Tarihi: 24.06.2022 19:09
Haber Güncellenme Tarihi: 24.06.2022 19:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde'de ilk kez yapıldı


Kafa travmasına bağlı beyin kanaması geçiren hasta Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde üç boyutlu yazıcıyla üretilen yapay kemik kafatasına yerleştirilerek sağlığına kavuştu.

Geçirdiği bir kafa travması sonrası kafatası içeriye göçen 46 yaşındaki Gökhan Keskinkılıç, yapılan özel bir ameliyatla sağlığına kavuştu.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk defa gerçekleştirilen ameliyat sonrası sağlığına kavuşan Keskinkılıç, hastane doktorlarına ve personele teşekkür etti.

Ameliyat, Beyin Cerrahı Dr. Öğretim Üyesi İsmail Kaya, Beyin Cerrahı Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Yakar tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Başhekim Çetinkaya yaptığı açıklamada, “ Bugün Beyin Cerrahisi hocalarımızın bizi gururlandıran bir ameliyatını sizlerle paylaşmak için toplanmış bulunuyoruz. Bizim amacımız Üniversite Hastanemizden olabildiğince sevkleri azaltmak ve azaltacak çalışmalar yapmak. Gökhan Bey isimli hastamız daha önceden kafa travmasına bağlı beyin kanaması geçiriyor ve Beyin Cerrahlarımız hastamıza müdahale ediyorlar. Kafatası kemiğini çıkartıyorlar ki, hayati fonksiyonları devam edebilsin, beyin ödemine engel olmak için. Daha sonra çıkartılan kafatası kemiği, tekrar yerine yerleştirebilmek için hastanın karnında saklanıyor bu bütün dünyada bu şeklide yapılıyor. Tabi bazı sebeplerden dolayı bu kafatası kemiği küçülüyor ve eski yerine konulamıyor. Bunun üzerine yapay kemik oluşturuluyor gerçekleştiriliyor bu tüm dünyada ve ülkemizde de bu şekilde uygulanıyor. Daha önceden şimdiye kadar uygulanan yöntemlerde çok pahalı yapay kemikler hatta metal ve titanyumdan yapılan malzemeler kullanılıyordu.

Türkiye’de altıncı üniversite olmak üzere yeni bir maddeden tamamıyla bizim arkadaşlarımızın çalışmaları  sonucunda hastaya özel kemik oluşturuluyor, kafatasına yerleştiriliyor ve hastamızın tamamen kozmetik bir görünüme kavuşması sağlanıyor ve hayati fonksiyonlarının da korunmuş oluyor. Biz bundan ve arkadaşlarımızla, hocalarımızla gurur duyuyoruz. Ben sözü operasyonu gerçekleştiren arkadaşlarımıza bırakmak isterim” dedi.

"Niğde'mize bu ameliyat yöntemini kazandırmış olduk"

Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Öğretim Üyesi İsmail Kaya ise hastanın karnına koydukları kemikte 2 santimetre kadar küçülme meydana geldiğini ifade ederek şunları belirtti,

“Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde görevli asistan Enes Kesen ile yaptıkları bir programla hastanın tomografilerini kullanarak 3 boyutlu yazıcıdan 200 lira gibi bir maliyetle yapay kemik ürettiklerini vurgulayan Kaya, "Başarılı bir ameliyat oldu. Niğde'mize bu ameliyat yöntemini kazandırmış olduk. Bunu yapay bir kemikle uygun maliyetle SGK'ye hiçbir yük olmadan çok cüzi bir miktara yapmış olduk. Hastaların herhangi bir maddi kaybı olmadı, normal kemiğiyle bu kemik arasında hiçbir fark yok." diye konuştu. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.