Hava Durumu

Niğde'de ilginç ev tasarımı ile tanınan Mustafa Hızır hayatını kaybetti!..

Niğde'nin Bor İlçesinde Sokubaşı Mahallesinde bulunan , ilginç ev tasarımıyla adından söz ettiren emekli öğretmen Mustafa Hızır hayatını kaybetti.

Haber Giriş Tarihi: 20.08.2023 21:17
Haber Güncellenme Tarihi: 20.08.2023 21:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde'de ilginç ev tasarımı ile tanınan Mustafa Hızır hayatını kaybetti!..

Niğde'nin Bor İlçesinde ilginç ev tasarımıyla tanınan Niğdeli, emekli Beden Eğitimi öğretmeni Mustafa Hızır, 80 yaşında hayatını hayata gözlerini yumdu.


MUSTAFA HIZIR KİMDİR?
1943 yılında Niğde'nin Bor İlçesinde doğmuştur. Emekli Beden Öğretmeni olan Mustafa Hızır 1977 yılında 500 metrekare bir tarlada kendi evini ilginç bir tasarımla inşa etmesiyle tanınıyordu. 


Gençlik yıllarından beri el sanatlarına ilgi duyan Hızır, bu yeteneğini farklı alanlarda değerlendirmek için kendine özgü bir ev inşa etti.
Niğde'de arkadaşlarıyla avcılık yaparken dokumacı kuşu ispinozun yuva yapış şeklinden  ilham alan emekli öğretmen Mustafa Hızır, tek başına inşa ettiği evindeki mobilyalardan avizelere kadar tüm eşyaları kendisi yaptı. 
Halk arasında Çin Evi olarak da tanınan ilginç tasarımlı ev, diğer evlerden faklı bir mimari tasarıma sahip olduğu için turistler tarafından da çokça ziyaret edilmektedir.

Haber/ Rabia Keser

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.