Hava Durumu

Niğde’de ders zili çaldı!..

Yaz tatilinin bitmesiyle tüm sınıf ve kademelerde 2023-2024 eğitim ve öğretim dönemi 11 Eylül 2023’te resmen başladı. Niğde’de 69 bin50 öğrenci için ders zili çaldı.            

Haber Giriş Tarihi: 11.09.2023 10:17
Haber Güncellenme Tarihi: 11.09.2023 10:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde’de ders zili çaldı!..

Tüm Türkiye’de yaz tatilinin bitmesiyle 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı için tüm sınıf ve kademelerde ders zili çaldı. Niğde’de 69 bin 50 öğrenci yeni eğitim ve öğretim döneminin ilk ziliyle sınıflarında yerini aldı. Okula yeni başlayan öğrencilerini bekleyen heyecanlı velilileri ağırlayan okul bahçelerinde ve okul önlerinde ise ilgili kurumlar tarafından güvenlik önlemleri alındı.  

Yeni eğitim ve öğretim döneminin başlamasıyla Niğde Valisi Dr. Cahit Çelik ve Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ise bir mesaj yayımladı.

Vali Çelik mesajında; ‘‘İstikbalimizin teminatı çocuklarımız, milli eğitim camiasının değerli idarecileri ile kıymetli öğretmenlerimiz ve saygıdeğer velilerimizle birlikte yeni bir eğitim-öğretim dönemine başlamanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz.

Bilindiği üzere eğitim-öğretim oldukça meşakkatli ve yoğun emek isteyen bir süreçtir. Bu süreçte, evlatlarımızın maddi ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra onların ruh dünyasına inerek, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim vermek yegâne amaç olmalıdır. Bu amaç etrafında öğretmen, aile ve çevrenin buluşması başarının temel koşuludur. Bu buluşma sayesinde başarılı, vatanını seven, milletine gönül bağı ile bağlı erdemli insanlar yetiştirmek mümkündür. Sevgili öğrenciler, okullarımızda yeni ufuklara yönelecek, kendinizi her konuda geliştireceksiniz. Şunu unutmayınız ki; insanın yaşam çizgisini, inandığı değerler belirler. Her zaman iyinin, güzelin, faydalının peşinde olun. Sizler; millet, bayrak ve vatan sevgisiyle büyüyecek; ülkemizin geleceğini inşa edeceksiniz. Bu doğrultuda sizlere düşen görev, Başöğretmen Atatürk’ün koyduğu muasır medeniyet seviyesini yakalamak için çok çalışmaktır. Sevgili çocuklar; büyük Türk milletinin bir ferdi olarak sahip olduğunuz gücünüze inanın. Kıymetli öğretmenler, değeri anne-babalar! Geleceğimizin teminatı yavrularımıza, milli birlik ve beraberliğimizi, vatan ve millet sevgi ile pekiştirecek eğitimi vereceğinize inanıyor; 2023-2024 eğitim ve öğretim yılının başta öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz olmak üzere ilimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.’’ dedi.

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ise “Dönüşen, gelişen, büyüyen ve her geçen gün biraz daha güzelleşen Niğde’mizde; sevgili öğrencilerimizin en iyi şartlarda eğitim alabilmelerine ve onları geleceğe hazırlayan kıymetli öğretmenlerimiz ve okul yöneticilerimizin her talebini yerine getirmeye, onlara daha iyi imkanları sunmaya  devam edeceğiz. Türkiye Yüzyılı hedefine koşarken, milli ve manevi değerlerimize bağlı, teknolojide, bilimde, sanatta, kültürde, sporda ve yaşamın her alanında donanımlı nesiller yetiştirmek ortak hedefimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle büyük fedakarlık örneği sergileyerek, ülkemizin her köşesinde görev yapan kıymetli öğretmenlerimizin, sevgili öğrencilerimizin ve saygıdeğer velilerimizin 2023-2024 eğitim ve öğretim yılını kutluyor, yeni eğitim ve öğretim yılının başarılarla dolu geçmesini diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

YENİ EĞİTİM DÖNEMİNDE BAZI YENİLİKLER VAR

Yeni eğitim ve öğretim döneminde hem öğrenciler hem de öğretmenler için bazı değişiklikler yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyurulan değişikliklerden bazıları şöyle:

Sınıflara hem öğrenciler hem de öğretmenler telefon sokamayacak.

6 dersten başarısız olan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak.

İlkokul 5’e kadar sınav olmayacak.

Her iki yılda bir Türkçe Dil Bilgisi Sınavı yapılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.