Hava Durumu

Niğde'de bir tedavi yöntemi daha hayata geçirildi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ekstrakorporeal Şok Dalga (ESWT) tedavisine başlandı.

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2024 12:25
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2024 15:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde'de bir tedavi yöntemi daha hayata geçirildi

Vücudun istenilen bir bölgesinde odaklanmasına dayanan tedavi yöntemlerinden birisi olan ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) vücut dışında oluşturulan güçlü ses dalgalarının bir başlık yardımıyla hastaya uygulanmasıdır. 
ESWT hangi durumlarda kullanılır?
1. Topuk dikeni,
2. Tenisçi dirseği, Golfçu dirseği,
3. Plantar fasiit,
4. Kalsifik omuz tendiniti,
5. Aşil tendiniti

ESWT uygulamasının süresi ve sıklığı nasıl olmalıdır?
Uygulama haftada 1 kez olmak üzere toplam 3-5 seanstır. Atım sayısı, hastalığın şekline göre belirlenir. Kişiye özel değerlendirme yapılarak tedavinin dozu ve süresine karar verilir.
ESWT uygulaması sonrası nasıl bir iyileşme süreci beklenmelidir?
ESWT, hasarlı bölgede yeni doku hücrelerin oluşturulmasını sağlayarak etki gösterir. Uygulama sonrası günler, haftalar içerisinde aşamalı bir iyileşme süreci beklenmelidir. Birçok hasta, neredeyse ilk seanstan sonra iyileşme hisseder. İyileşme süreci, uygulamadan birkaç gün sonra başlar ve birçok hasta ikinci haftanın sonunda iyileşmeyi fark eder. 
Hastaya ameliyatsız tedavi imkânı sunar. 
Bu tür şikâyetleri olan hastaların Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) polikliniğinden, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alarak başvurmaları gerekiyor. 

Haber: Sevilay Arıkan

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.