Hava Durumu

Niğde’de altın ve gümüş için ‘Kamulaştırma Kararı’ alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Niğde merkeze bağlı Gümüşler beldesinde bulunan bir arazı, altın ve gümüş maden sahasını genişletmek için kamulaştırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 07.04.2024 14:13
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2024 14:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde’de altın ve gümüş için ‘Kamulaştırma Kararı’ alındı

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan 8328 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Niğde’nin Gümüşler beldesinde bulunan 4 parsellik tarım arazisi, altın ve gümüş madeni sahasını genişletmek için kamulaştırıldı.

Niğde’nin merkeze  bağlı Gümüşler beldesinde bulunan 4 parsellik tarım arazisi, altın gümüş madeni sahasını genişletmek amacıyla Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırıldı.

Karar, Resmî Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. 
 


CHP'DEN TEPKİ!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, Niğde Gümüşler beldesine altın ve gümüş madeni kurulması için alınan acele kamulaştırma kararına sert tepki gösterdi. Adem, kararın çevresel ve sosyal etkileri yeterince değerlendirilmeden, bölgenin tarihi ve kültürel mirasının göz ardı edilerek alındığını ifade etti.

"Gümüşler kasabası, yüzyıllar boyunca korunan tarihi ve kültürel değerlere sahip bir hazinedir" diyen Adem, "Bu değerli mirası madencilik faaliyetlerine feda etmek, kabul edilemez bir ihanettir" dedi.

Adem, ÇED süreçlerinin eksik yapıldığını ve kararın alınmasında toplumun görüşlerinin alınmadığını öne sürdü. "Madencilik faaliyetleri çevremizi, sağlığımızı ve geleceğimizi tehdit ediyor. Bu karardan derhal vazgeçilmeli" diye konuştu.

CHP'li Erhan Adem, İliç'te meydana gelen maden faciasına da dikkat çekti. "Madenciler halen toprak altında kurtarılmayı beklerken, yeni bir maden projesi başlatılması akıl dışıdır. İnsan hayatı madencilik şirketlerinin çıkarlarından daha değerlidir" dedi.

Erhan Adem, bölge halkına ve çevrecilere destek vererek, alınan kararın iptal edilmesi ve bölgenin geleceği hakkında şeffaf bir süreç başlatılması için her türlü yasal ve meşru yolu kullanacaklarını söyledi.

Gümüşler kasabası madencilerin insafına terk etmeyeceğiz. Tarihi ve kültürel mirasımızı korumak için sonuna kadar mücadele edeceğiz" diyen Erhan Adem, hükümeti kararından vazgeçmeye çağırdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.