Hava Durumu

Niğde'de 446 işletme denetlendi!..

Niğde’de “Gıda Denetim Seferberliği’’ başarıyla tamamlandı. Niğde İl Tarım ve Orman Müdürü Asım Baş: Yıllık rutin denetimlerin yanı sıra 7 gün 24 saat önceden haber verilmeksizin de denetlemelerin yapılacağını belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 01.11.2021 15:38
Haber Güncellenme Tarihi: 01.11.2021 15:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde'de 446 işletme denetlendi!..

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatlarıyla 24-28 Ekim 2021 tarihleri arasında 81 ilde yürütülen ''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında İlimiz genelinde 446 işletmeye denetim gerçekleştirildi. Gıda üretim, gıda satış ve toplu tüketim işletmeleri bu süreçte yoğun bir şekilde denetlendi.

‘’Denetim Seferberliği’’ ile başta tüketicilerde farkındalık oluşturup bilinçlendirilmesi, gıda üretim-satış yerlerinin bilgilendirilmesi ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve ilgili yönetmeliklerdeki görev ve sorumluluklarını hatırlatma, iş yerlerinin asgari teknik ve hijyenik şartlarını kontrol etmek amacıyla Gıda Mühendisi, Veteriner Hekim, Ziraat Mühendisi ve Teknikerlerden oluşan Gıda Kontrol Ekibi denetim faaliyetlerinde bulundu. 

Niğde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü basın açıklamasında: "Gıda yurtiçi denetimlerimiz risk esasına göre, önceden haber verilmeksizin, yıllık denetim programlarının yanı sıra şüphe, şikâyet, ihbar, inceleme, amaçlı 7 gün 24 saat esasına göre aralıksız sürdürülmektedir. 

Vatandaşlarımızın da uygunsuzluktan şüphelendikleri işletme ve ürünlerle ilgili ihbarlarını ALO 174 Gıda Hattına yapmaları büyük önem arz etmektedir. Tüketicimiz, şüphe duyduğu, endişe ettiği veya birebir karşılaştığı kötü bir durumla alakalı olarak Alo 174 Gıda Hattımızı ve WhatsApp hattı olan 0501 174 0174 numaradan Bakanlığımıza ulaşarak ihbarlarını iletebilirler. Bu bir vatandaşlık görevidir ve gıda güvenilirliği ile tüketici menfaatleri açısından büyük önem teşkil etmektedir."  ifadelerine yer verildi. 

 

Haber Murat Karakaya 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.