Hava Durumu

Niğde Belediyesi'nden borç yapılandırma fırsatı!..

Niğde Belediyesi emlak, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam, kira ve ecrimisil vergileri ile diğer ilgili vergileri yapılandırmak için 31 Mayıs 2023’e kadar vatandaşların başvuruda bulunması konusunda uyarıda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 03.05.2023 11:01
Haber Güncellenme Tarihi: 03.05.2023 11:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde Belediyesi'nden borç yapılandırma fırsatı!..

Niğde Belediyesi emlak, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam, kira ve ecrimisil vergileri ile diğer ilgili vergileri yapılandırmak için 31 Mayıs 2023’e kadar vatandaşların başvuruda bulunması konusunda uyarıda bulundu.

7440 Sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında yapılacak olan vergi yapılandırması ile vatandaşlar belediyeye olan ve biriken borçlarını yapılandırarak ödemede kolaylık yaşayacak.

Konuyla ilgili Niğde Belediyesi’nden yapılan açıklamada, önceki dönemlere ait beyana dayanan vergiler (emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan reklam vergisi, kira ve ecrimisil vergisi), bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamlarının bu yapılandırma kapsamına girdiği bilgisi verildi.

Vatandaşlar 31 Mayıs 2023 tarihine kadar bu yapılandırma fırsatından yararlanarak birikmiş borçlarını yapılandırarak ödemede kolaylık yaşayacak. Borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar Niğde Belediyesi ana binasında bulunan tahsilat veznelerinden veya https://nigde.bel.tr/ internet sitesi ana sayfasında yer alan “Borç Yapılandırma” sekmesinden işlemlerini gerçekleştirebilecek.

HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

Söz konusu düzenleme ile vatandaşların vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), il özel idareleri ve belediyelere olan elektrik, su ve Emlak Vergisi borçları ve idari cezalar yapılandırılacak.

BAŞVURU NASIL OLACAK?

Yapılandırma imkanından yararlanmak isteyen kişiler e-Devlet üzerinden ya da ilgili kurumlara şahsen müracaat ederek başvuru yapılabilecekler.

48 AY VADE İMKAN

Daha önceki paketlerde taksit süreleri en fazla 36 ay ile sınırlıydı, ancak Niğde Belediye’sinin yeni borç yapılandırma paketinde vade bu kez 48 aya kadar uzatıldı. Yapılandırma için başvurular 31 Mayıs'ta bitecek. İlk taksitlerin ödemesi ise 30 Haziran'da başlayacak. Paketle birlikte 31 Aralık 2022 öncesine ait borçlar ödenebilecek. Ancak vatandaş 48 ayın yanında, borcu peşin ödeme, 12, 24 ve 36 ay taksit gibi seçeneklerden de yararlanabilecek. Kredi kartıyla da ödeme yapılabilecek.

FAİZİN YÜZDE 90'I SİLİNİYOR

Yapılandırılan borçlar peşin ödenirse, ana paranın dışındaki katsayı tutarının yurt içi ÜFE tutarının yüzde 90'ından vazgeçilecek. Örneğin; borç faizi 10 bin liraysa bunun 9 bin lirası silinecek. Sadece 1000 lirası talep edilecek. İdari para cezaları (trafik gibi) yapılandırılırken anaparadan yüzde 25 indirim yapılacak.

Niğde Belediyesi tarafından yapılan duyuruda yapılandırma için son başvuru tarihinin 31 Mayıs 2023 olduğu vurgulandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.