Hava Durumu

NESOB Başkanı Yeşil: "Kimse için bedel ödemeyiz"

Niğde Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Alim Yeşil yaptığı açıklamasında; son zamanlarda yapılan zamların esnafı zor durumda bıraktığını açıkladı. Zamların geri alınmasını talep eden NESOB Başkanı Yeşil; "Türk Halkı yeri geldiğinde kuru ekmekle idare eder; vatanını müdafaa eder. Gerçekten ihtiyari bir durum olursa dayanır! Ancak birilerini kurtarma uğruna bedel ödemeyi de kabul etmez." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2022 12:28
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2022 12:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
NESOB Başkanı Yeşil: "Kimse için bedel ödemeyiz"

Niğde Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Alim Yeşil yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 

"Covid-19 salgını ile mücadelenin neredeyse ikinci yılını tamamlamak üzereyiz. 2 yıldır pandemi sürecinin etkisiyle işyeri kapanan veya kapanmasa bile kısıtlamaların etkisiyle büyük bir iş kaybına uğrayan esnaf, tam yeni yeni toparlanmaya başlıyordu ki; Bu kez de artan maliyetlerin altında ezildi. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt, SGK ve Bağkur primlerinin artışı esnafın işlerini yeniden durma noktasına getirdi. Pandemi sürecinde eşel mobil sistemiyle kontrol altında tutulan akaryakıt fiyatları döviz kurlarındaki artışla tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Akaryakıt zamları iğneden ipliğe bütün sektörü etkilediği gibi, ekonominin önünde el freni görevi görmeye başladı. Servisci, Taksici, yük ve yolcu taşımacılığı yapan esnafımıza ve çiftçiye destek için benzin ve motorinden ÖTV alınmamalıdır." 

"ESNAF AYAKTA DURABİLMELİ" 

NESOB Başkanı Alim Yeşil, esnafın zor durumda olduğunu belirtirken şunları söyledi: 

"Özellikle Esnafın yüksek rakamlı faturalarını pandemi, kriz, kur derken bu zamlar son darbe olmamalı, esnafımız ayakta durabilmeli. Ülkeyi ayakta tutanlar küçük esnaftır unutmayalım. “Bakkalın, kahvehanenin, kasabın buzdolabı, et çekme makinesi, terzinin ütüsü gibi cihazlarla her gün kullanımı muhakkak olan lamba, ışıklı levhalar artık bu fiyatlardan dolayı yanmamaya başladı. En düşük ücretle elektrik sanayi de ve en yüksek elektrik tarifesi ise esnafımız tarafından kullanılmaktadır. Bu da gösteriyor ki esnafımız konutlardan ve sanayiciden daha fazla elektrik faturası ödemektedir Esnafımız en az 800 kilowat saat elektrik tüketimi yaptığı için kademeli tarifede kademenin 210 kws’ye çıkartılması maalesef esnafımıza fayda sağlamadı.

Akaryakıta gelen zamlar başta olmak üzere birçok kalemde yaşanan artışlar esnafımızı zaten zorlarken kiradan çok gelen elektrik faturaları ödenemez hale geldi. Biriken borçlar nedeniyle de yapılandırması bozulan esnafımız zor zamanlardan geçiyor. Bu nedenle elektrikteki zamlar geri alınmalı. Esnafa özel bir tarife uygulanmalı." 

"SAYIN CUMHURBAŞKANI KULAK VERMELİ"

Yeşil açıklamalarının devamında; Esnafın gerekirse kuru ekmekle idare edeceğini ancak kimseyi kurtarmak için de bedel ödemeyeceğini belirtti.

"Sn. Cumhurbaşkanımızın tabandan gelen bu talebe kulak vermesi elzemdir. Türk Halkı yeri geldiğinde kuru ekmekle idare eder; vatanını müdafaa eder. Gerçekten ihtiyari bir durum olursa dayanır! Ancak birilerini kurtarma uğruna bedel ödemeyi de kabul etmez." 
 

Haber Murat Karakaya 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.