Hava Durumu

Nakil bekleyen 4 kişi yaşama tutundu!

İstanbul’da beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları nakil bekleyen 4 kişiye umut oldu. Organlar Ankara, Bursa ve İstanbul’da yaşam buldu.

Haber Giriş Tarihi: 05.05.2022 09:30
Haber Güncellenme Tarihi: 05.05.2022 09:30
Kaynak: İGF Haber
Nakil bekleyen 4 kişi yaşama tutundu!

İSTANBUL (İGFA) - İstanbul’da yaşayan Yeter Erdoğan (37) bayram öncesi büyük sevinç yaşadı.

İlk böbrek yetmezliğini ortaokulda voleybol oynarken fenalaştığımda öğrendiğini anlatan Erdoğan, "Ondan sonra bütün vitaminlerim eksikti. Vücuduma sürekli kramp giriyordu. 20 yıldır diyalize giriyorum. Hayatımda ilk defa güzel bir haber aldım. Bana umut dolu bir haber verdiler. Arefe günü sabah saatlerinde aradılar beni. Onca yıl diyalize girince bu haberi aldığımda çok heyecanlandım.. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nde nakil için kayıt yaptırdığımda bana en kısa sürede kadavradan nakil çıktı. İşte bu haberden sonra benim için bayram oldu" dedi.

Verici ailesine teşekkür eden Erdoğan, "Uzun süreli tatil yapamıyordum. Artık bu hayalimi gerçekleştirmek istiyorum. En çok yapmak istediğim şey tatil yapabilmek. Bir şeye bağlı kalmak istemiyorum. Artık diyalize girmeyeceğim için çok mutluyum. Umarım kadavradan nakil ülkemizde çoğalır” diye konuştu.

BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞEN KİŞİNİN BAĞIŞLANAN ORGANLARI, 4 HASTAYA NAKLEDİLDİ.

Bu arada 20 yıldır kronik böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren 37 yaşındaki Yeter Erdoğan bayram arifesinde gelen kadavradan böbrek bağışı ile ikinci bayramını yaşadı.

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli bölümü doktorları Prof. Dr. Alp Gürkan, Dr. Öğr. Üyesi Taner Kıvılcım, Dr. Öğr. Üyesi Ferhat Ferhatoğlu ve Doç. Dr. Osman Şahin tarafından gerçekleştirilen ameliyat sonrası yapılan açıklamada son dönem böbrek yetmezliğinin günümüzde altın standart tedavi yönteminin böbrek nakli olduğu, ülkemizde özellikle COVID-19 sonrası beyin ölümü sonucu organ bağışının azaldığı, bu sayıların ancak organ bağışı ile artabileceği belirtildi.

Yıl başından bu yana üçüncü defa beyin ölümü sonrası böbrek nakli gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşayan ekip bu sayıların artmasını ve nakil bekleyen binlerce insana umut olmak istediklerini belirtti.

Kaynak: İGF Haber

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.