”Google ”Google
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

'Mutluluğa Kurşun Sıkma'

Niğde’de İl Jandarma Komutanlığı personelince 'Mutluluğa Kurşun Sıkma' mottolu stant açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2023 14:15
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2023 14:15
https://www.medyahabersitesi.com
'Mutluluğa Kurşun Sıkma'

Niğde İl Jandarma Komutanlığı, kent merkezinde bulunan Şadırvan Parkı’nda Mutluluğa Kurşun Sıkma mottolu stant açtı. Türkiye’de özellikle yaz aylarında silahlı eğlencelerin ve kutlamaların olduğu organizasyonlarda birçok ölüm, yaralanma ve eşyaya zarar gelmesi durumlarının önüne geçmek adına Niğde İl Jandarma Komutanlığı halkı bilinçlendirmek için stant açtı. Açılan stantta bilinçsizce silah kullanımının açacağı zararlar vatandaşlara anlatıldı. Standı ziyaret eden Niğde Valisi Mustafa Koç yaptığı açıklamada belli başlı kültürlerimiz nedeniyle bazı kutlama ve olaylarda havaya ateş etmenin yanlış olduğuna vurgu yaparak; ‘’İçişleri Bakanlığı koordinesinde yıllardır Türkiye’deki valilikler, jandarma ve emniyet personelleri ile bireysel silah kullanımının önüne geçmek ve zararı sıfıra indirmeye çalışıyoruz.  Bugünde burada, Mutluluğa Kurşun Sıkma mottosu ile açtığımız stantta, insanlarımızın havaya attığı silahın bir şey olmaz düşüncesiyle hareket ediyorlar. Biz de buna karşılık olarak hiçbir kurşun havada kalmaz diyoruz. Bu durumla alakalı geçmişte yaşadığımız birtakım olumsuzluklar da var. Bunları da kamuoyuyla paylaşmak istiyorum; 2022 yılı içerisinde 112 Acil Çağrı Merkezine toplam 648 silahla ateş etme ihbarı geldi. Jandarma sorumluluk bölgesinde yorgun mermi isabet etme sonucu 7 vatandaşın yaralandığı ve 2 aracın zarar gördüğü, Emniyet sorumluluk bölgesinde 4 vatandaşın yaralandığı ve 1 aracın zarar gördüğü tespit edilmiş olup, toplamda 40 şüpheli şahıs hakkında adli işlem yapıldı.

2023 yılı ilk altı aylık dönem içerisinde 112 Acil Çağrı Merkezine, toplam 351 silahla ateş etme ihbarın geldiği, Jandarma sorumluluk bölgesinde yorgun mermi isabet sonucu 2 vatandaşın yaralandığı, 2 aracın zarar gördüğü, Emniyet sorumluluk bölgesinde 1 vatandaşın yaralandığı ve 1 evin zarar gördüğü tespit edilmiş olup, toplamda 17 şüpheli şahıs hakkında adli işlem yapıldı.

Kültürümüzün bir parçası olan bayram, düğün, nişan, asker uğurlama, spor müsabakaları kutlamaları vb. etkinlikler sırasında veya sonrasında silahla havaya ateş açılması, toplumda da tedirginliğe yol açan üzücü olayların önüne geçilmesi amacıyla “Mutluluğa Kurşun Sıkma” mottosu ile toplumu bilinçlendirmek amaçlanmaktadır.’’ dedi.

Şadırvan Park’ta açılan stantta Niğde İl Jandarma Komutanlığı personeli tarafından, vatandaşlara broşürler dağıtılarak ve konu ile ilgili açıklamalar yapılarak halkın bu konuda bilinçlenmesini faaliyetlerinin süreceği bildirildi.

Programa, Niğde Valisi Mustafa Koç, Niğde İl Jandarma Komutanı Albay Nihat Özkök, Niğde İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, jandarma personeli, emniyet personeli ve vatandaşlar katıldı.

”Google
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.