Hava Durumu

MSB: Mayın aramada keşif gözetlemeye devam

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk kara sularına sürüklenen mayınlarla ilgili gazetecilerin sorularını cevapladı. Deniz Kuvvetleri'nin Batı Karadeniz'de mayın arama faaliyeti kapsamında keşif ve gözetleme görevine devam ettiği duyuruldu.

Haber Giriş Tarihi: 29.03.2022 12:45
Haber Güncellenme Tarihi: 29.03.2022 12:45
Kaynak: İGF Haber
MSB: Mayın aramada keşif gözetlemeye devam

ANKARA (İGFA) - Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul Boğazı açıklarında tespit edildikten sonra imha edilen mayınlar hatırlatılarak alınan tedbirlerin sorulması üzerine Bakan Akar, mayınla mücadelenin teknik bir konu olduğuna dikkati çekti. Mayınla mücadelenin Türk Silahlı Kuvvetlerinin çalışmaları, konsepti kapsamında yer aldığını vurgulayan Bakan Akar, "Mayın avlama gemilerimiz, deniz karakol uçaklarımız hepsi teyakkuz hâlinde. Alınan her ihbar anında değerlendiriliyor ve gereği yapılıyor. Tespit edilen mayınlar emniyetli bir şekilde anında imha ediliyor. " diye konuştu.

Koptuğu ifade edilen mayınların sayısına yönelik soruya Bakan Akar, "Ortada konuyla ilgili birbiriyle çelişen ifadeler var. Biz gerekli önlemlerimizi aldık, almaya devam ediyoruz." yanıtını verdi. Mayınların nereden geldiği ve kaynağına yönelik soru üzerine ise Bakan Akar, "Ukrayna'da döşenen mayınlar mı geldi yoksa başka mayınlar mı devreye girdi, bu konuda emin olmadan bir şey söylemek doğru olmaz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

https://twitter.com/tcsavunma/status/1508716009078861828

Tüm denizcilerin konuyla ilgili uyarıldığını, NOTMAR yayımlandığını aktaran Bakan Akar, "Herkesin gözü kulağı görülebilecek olası mayınlarda. Tespitin hemen ardından anında müdahale ediyor. Müdahale için SAS timleri bölgeye ya denizden ya da helikopterle havadan intikal ediyorlar. Mayınlar yerinde veya emniyetli bölgeye çekilmek suretiyle anında imha ediliyor. Mayınla mücadele Türk Silahlı Kuvvetlerinin hâkim olduğu, başarılı olduğu bir konudur. Çok şükür bu çalışmalarda son derece başarılı olduğumuz da herkes tarafından görüldü.”

Bakan Akar,  “Mayınların tespiti konusunda Rusya ile bir iş birliği var mı?” sorusu üzerine ise "Hayır. Mayınlar bizim alanımızda tespit ediliyor, Rusya veya Ukrayna tarafında değil. Bu kapsamda Karadeniz'e kıyısı olan Romanya ve Bulgaristan ile iş birliğimiz var.  Rusya ile iş birliğimiz ayrı. Bizim ticari gemilerimizin gelişleri konusunda Ruslarla gerekli koordinasyonu yaptık" diye konuştu.

Kaynak: İGF Haber

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.