Hava Durumu

Merkez kütüphanesi’nde sona gelindi!..

Niğde Belediyesi tarafından, yapımına başlanan Merkez Kütüphanesi’nde sona doğru gelindi. Kütüphanenin yapımının tamamlanmasının ardından vatandaşların hizmetine sunulacak.

Haber Giriş Tarihi: 15.06.2023 15:22
Haber Güncellenme Tarihi: 15.06.2023 15:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Merkez kütüphanesi’nde sona gelindi!..

Şehrin göbeğinde yer alan ve herkesin ulaşabileceği, 24 saat açık olacak Merkez Kütüphanesi kısa bir zaman sonra vatandaşların hizmetine sunulacak. 

Yapımı devam eden ve sona gelinen kütüphanede incelemede bulunan Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir “Bittiğinde vakit geçirmeye bayılacağınız yeni bir mekânı sizlerin hizmetine sunmak için sabırsızlanıyoruz. “diyerek sözlerine şöyle devam etti;” Bizim ecdadımız her zaman kütüphaneler kurmuş ve var olana da sahip çıkarak değer göstermiştir. Yeni kütüphaneler kurarak kültürümüze ve gençlerimizin gelecekle ilgili gelişimlerine destek vermek en önemli hedeflerimizden birisidir.  Niğde Belediyesi olarak belediyemizin önüne şehrin en modern kütüphanesi kuruyoruz.  Belediyemizin hemen yanı başındaki bu alana inşa edilecek olan kütüphanemiz merkezde öğrencilerin ders çalışıp çeşitli aktivitelerde bulunacağı bir yer olacak. Bu projemizle üniversitesi öğrencilerini, gençlerimizi ve şehrimizin kitapseverlerini bilgiyle buluşturacağız. Şayet bizim millet olarak bir medeniyet davamız, medeniyetimizi ihya etme sevdamız varsa, bunu kütüphaneler yapmadan, kütüphaneler olmadan yapamayız. Medeniyetimizin esası tefekkürdür, ilimdir, irfandır, kitabın ve hikmetin rehberliğinde yol yürümektir. Kültürümüzde ilim sahipleri, gölgesinde soluklandığımız birer Cennet ağacı; eserleri ise, fikri açlığımızı giderdiğimiz meyveleri olarak görüyoruz. Kimi yazar ve düşünürler ise, Cenneti envai çeşit kitapla dolu görkemli bir kütüphaneye benzetmişlerdir. Bu teşbihin sebebi, kütüphanelerin bilgiye, erdeme, öğrenmeye ve ilim tahsiline açılan kapı, hakikatin bilgisine giden yollardan biri olmasıdır.” dedi.

RUM KİLİSESİ KÜTÜPHANESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Başkan Özdemir Rum kilisesinin kütüphaneye dönüştürülmesi için çalışmaların sürdüğünü dile getirerek; “1861 yılında inşa edilen Rum kilisesi âtıl bir durumda bekliyordu. 161 yıllık bir tarihi olan bu binayı kütüphaneye çevirmek için burada restorasyona başladık ve çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmalarımız bittiğinde Belediye’mizin mülkiyetinde bulunan Niğde Yahya Peygamber (Prodromos) Kilisesi (Rum Kilisesi) ni kütüphane olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Çocuklarımız ve gençlerimiz burada hem tarihi soluklayacaklar hem de derslerine çalışıp kitap okuyabilecekler. “ dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.