Hava Durumu

KYK yurt başvuruları ne zaman? Niğde’de kaç tane KYK bulunuyor?

Milyonlarca üniversite öğrencisinin merakla beklediği Yüksek Öğretim Kurumu Sınav (YKS) tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından, gözler şimdi de Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurt başvuru tarihlerine çevrildi. 

Haber Giriş Tarihi: 22.08.2023 12:06
Haber Güncellenme Tarihi: 22.08.2023 12:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
KYK yurt başvuruları ne zaman? Niğde’de kaç tane KYK bulunuyor?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), tarafından gerçekleştirilen ve 3,5 milyondan fazla adayın katılım sağladığı 3 oturumlu YKS sınavının ardından tercih sonuçları da 19 Ağustos'ta ÖSYM tarafından erişime sunuldu.
Kendi yaşadıkları şehir dışında ailelerinden uzak herhangi bir şehirde üniversiteye yerleşen öğrenciler, KYK yurtlarında konaklamak için başvuru tarihlerini araştırmaya başladı.
Buna göre herhangi bir üniversite kurumuna yerleştirilen adaylar arama motorlarında, 2023-2024 KYK yurt başvuruları ne zaman? KYK yurt başvurusu nasıl yapılır? Başvuru tarihleri ve şartları nelerdir?' sorularının cevabını sizler için derledik. İşte detaylar...
KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN?
KYK yurt başvuruları geçen sene, üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından, 24 Ağustos 2022 tarihinde başlamıştı. 
Bu sene için yurt başvurularının alınacağı tarih ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Fakat tahminlere göre ilk yerleştirme işlemlerinin sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Ağustos ayının son haftasında KYK yurt başvuru işlemleri başlayabilir.
KYK YURT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
(Haber / Rabia Keser)
KYK yurt kayıt işlemleri e-Devlet üzerinden gerçekleştiriliyor. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK kayıtları için e-kayıt sistemini uyguluyor. İlk kayıt ücretinin ödenmesinin ardından öncelikle e-Devlet Yurt Kayıt İşlemleri bağlantısından taahhütname onayı yapılması gerekmektedir. Daha sonra ise başvuru sonuç ekranında belirtilen belgeler yurt müdürlüğüne teslim edilmelidir. Yurda ilk defa yerleştirilen öğrencilerin ödemesi gereken ücrete ilk kayıt ücreti denir. Bu ücretin içerisinde gün bazında yatak ücreti ve güvence bedeli ücreti olarak depozito ücreti bulunmaktadır. Bu ücret öğrencinin yerleştirildiği yurda ve yerleştirme tarihine göre değişiklik gösterir. Öğrencilerin yurda yerleştirilmesinin ardından ilgili banka ATM’lerinde veya Kredi/Yurt e-Ödeme ekranında yer alan tutar otomatik olarak görüntülenmektedir.


2022-2023 KYK YURT KAYITLARINDA İSTENİLEN BELGELER 
KYK yurtlarında barınmak isteyen öğrencilerin yerleştiği KYK yurduna aşağıda yer almakta olan belgeler ile birlikte giderek yurt kayıt işlemini tamamlaması gerekmektedir.
Öğrenci belgesi
4 adet vesikalık fotoğraf
Kimlik fotokopisi
IBAN numarası (Yurttan ayrıldığınızda depozitoyu yatırmak için istenmektedir.)
Kan grubu
KYK yurt ücretini yatırdığınıza dair dekont
Öncelik belgesi (Başvuru belgesinde belirtilmiş ise)
NİĞDE'DE KAÇ KYK YURDU VAR?
Niğde'de 5 tane kız öğrenci KYK yurdu, 4 tane erkek öğrenci KYK yurdu ve bir tane kız erkek KYK yurdu olmak üzere toplamda 10 tane KYK öğrenci yurdu bulunmaktadır.
Niğde’de bulunan KYK kız öğrenci yurtları:
Sultan I. Kılıçarslan KYK Kız Öğrenci Yurdu


Fadimana Halisdemir KYK Kız Öğrenci Yurdu


Bor KYK Kız Öğrenci Yurdu


Sultan II. Kılıçarslan Kız Öğrenci Yurdu


Niğde Sabancı Kız Öğrenci Yurdu


Niğde’de bulunan KYK erkek öğrenci yurtları:
Ahmet Kuddusi KYK Erkek Yurdu


Ömer Halisdemir KYK Erkek Öğrenci Yurdu


Niğde Milli Piyango KYK Erkek Öğrenci Yurdu


Niğde Ertuğrul Gazi KYK Erkek Öğrenci Yurdu


Niğde’de bulunan KYK kız ve erkek öğrenci yurtları:
Ulukışla KYK kız ve erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır.


KYK YURT BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?
Örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması.
Öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumu veya programının, öğrenci ve ailesinin ikamet ettiği il veya ilçe sınırları dışında bulunması.
Taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama, kamu barışına karşı suçlar veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti, kullanımı, kullanımını kolaylaştırma, kullanmak için satın alma, kabul etme veya bulundurma, haksız mal edinme, şike, teşvik primi, kanuna aykırı olarak spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma, oynatılmasına yer ve imkan sağlama, reklamını yapma veya para nakline aracılık etme suçlarından mahkûm olmaması.
Yurt dışında bulunan yurtlarda barınan öğrencilerin öğrenim gördükleri ülke kanunlarına göre taksirli suçlar hariç herhangi bir suçtan dolayı hakkında altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezası ile kesinleşmiş mahkumiyeti bulunmaması.
Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine hizmet veren yurtlarından çıkarma cezası veya yükseköğretim kurumlarından altı aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması.
Uluslararası öğrencinin, öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından almış olduğu ikamet izni belgesi ile pasaportunun onaylı suretini ibraz etmiş olması.
Zorunlu staj hariç brüt asgari ücret tutarının bir buçuk katı üzerinde ücretli bir işte çalışmaması.
Kamu personeli olmaması.
Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığının olmadığına ve bulaşıcı hastalığının bulunmadığına dair beyanda bulunması.
Yurt başvurusu yaptığı tarihte otuz yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.