Hava Durumu

KYK yurt Başvuruları başladı!..

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, 2023-2024 eğitim öğretim yılı Gençlik Spor Bakanlığı (GSB) yurt başvurularının başladığını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 29.08.2023 12:12
Haber Güncellenme Tarihi: 29.08.2023 12:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
KYK yurt Başvuruları başladı!..

Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurt başvuruları bugün itibariyle başladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, 950 bin yatak kapasitesiyle hizmet verileceğini vurgulayarak; "Yurtlarımıza yapılan başvurular 12 analiz kurulu tarafından değerlendirilecek. Yapılan sıralamayla öğrenciler kendisine en yakın yurda yerleştirilecek. Bu yıl öncelik grubumuza evleri orta ve ağır hasarlı olan öğrencilerimizi de ekledik." dedi.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRİLEBİLECEK

Gençlik ve Spor Bakanlığından gelen açıklamada, 29 Ağustos 2023 itibariyle başvurular e-devlet üzerinden alınmaya başlandı. Adaylar ilgili formu doldurarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

KYK YURT ÜCRETİ NE KADAR?

KYK yurtları odaların büyüklüğüne, kişi sayısına, odada banyo ve lavabo bulunup bulunmaması göre toplam 6 farklı sınıfa ayrılıyor.

Buna göre, 2023 senesinde KYK yurt ücretleri ise aşağıdaki gibidir:

Tip 1 ücreti aylık 345 TL

Tip 2 ücreti aylık 405 TL

Tip 3 ücreti aylık 405 TL

Tip 4 ücreti aylık 480 TL

Tip 5 ücreti aylık 510 TL

Tip 6 ücreti aylık 570 TL

Aylık ücretlere ek olarak ilk kez KYK yurduna kayıt olacak öğrencilerden 'depozito' ücreti de alınacaktır. Depozito ücreti de yurtların tiplerine göre değişiklik gösterir.

KİMLERDEN KYK YURT ÜCRETİ ALINMAYACAK?

GSB'den yapılan bilgilendirmeye göre yurt ücreti alınmayacak öğrenciler şöyle;

Şehit eşi ve çocukları, şehidin çocuğu yoksa bekar kardeşleri,

Gazi ve gazi çocukları,

Anne ve babası vefat etmiş olan yirmi beş yaşını geçmemiş öğrenciler,

Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde barınarak tamamlayanlar,

 Devlet koruması altında olanlar,

Bakanlık yurtlarında ücretsiz barınma hakkına sahiptir.

ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHLERİ BAŞLADI

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 28 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında, elektronik kayıtlar ise 28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak.

EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2023-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak. Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.