Hava Durumu

Kurban Bayramı öncesi denetimler sıkılaştı!..

Niğde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Gıda Kontrol Ekiplerince Kurban Bayramı öncesi kasaplar, bakkallar ve tatlı üretimi yapan iş yerlerinin denetimi sıkılaştırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 22.06.2023 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 22.06.2023 14:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Kurban Bayramı öncesi denetimler sıkılaştı!..

Gıda Kontrol Ekiplerinin, rutin gıda denetimlerine ilaveten, Kurban Bayramı öncesi gerçekleştirdikleri denetimlerde özellikle, unlu mamuller, ekmek, tatlı, şeker ve şekerli mamuller, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri konusunda faaliyet gösteren işletmelerde denetimleri sıkılaştırıldı. Gerçekleştirilen denetimler bünyesinde işyerlerinde, haksız ve fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığı da kontrol edildi.

Konuyla ilgili Niğde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada; “5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" gereği, gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Bakanlığımız sorumluluğundadır.

Bu kapsamda; İl Müdürlüğümüz Gıda Kontrol Ekipleri, bayram nedeni ile halkımızın beslenme alışkanlıklarında oluşacak değişiklikler göz önünde bulundurarak, tüketimi artacak ürünlerin (özellikle unlu mamuller, ekmek, tatlı, şeker ve şekerli mamuller, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri vb.) üretimini/satışını yapan işletmelerin halihazırda yapılan denetimlerin sıklıklarını arttırılarak devam etmektedir. Gıda işletmelerinde gerekli hijyen tedbirlerinin alınması yönünde Kurban Bayramı öncesinde bilgilendirme ve uyarılar yapıldı.

Tüketicilerimiz satın alınan gıdalarla ve herhangi bir olumsuzlukla ilgili ihbar ve şikayetlerini '174 Alo Gıda Hattı'na ya da en yakın İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirebilirler.” ifadelerine yer verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.