Hava Durumu

Konya ziyareti Niğde'ye hayırlı oldu!..

Niğde Valisi Dr. Yılmaz Şimşek ile KOP Başkanı Mahmut Sami Şahin’in imzasıyla KOP KÖSİP projelerinin yürütülmesi için 5 Milyon 750 bin TL’lik yeni finansman paketi onaylanmış oldu.

Haber Giriş Tarihi: 31.12.2021 12:15
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.2021 12:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Konya ziyareti Niğde'ye hayırlı oldu!..

KOP İdaresi Başkanlığı tarafından Niğde’ye 2021 Yılı Mali Destek Programı kapsamında sulama projelerine verilen destek miktarı 20 Milyon TL’yi geçti. 2011-2021 yılları arasında ise Niğde’ye verilen KOP KÖSİP destek miktarı 159 milyon TL’yi buldu.


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Niğde Valiliği arasında yeni bir protokol anlaşması daha imzalandı. Konya’da gerçekleşen törende, Niğde Valisi Dr. Yılmaz Şimşek ile KOP Başkanı Mahmut Sami Şahin’in imzasıyla KOP KÖSİP projelerinin yürütülmesi için 5 Milyon 750 bin TL’lik yeni finansman paketi onaylanmış oldu. KOP KÖSİP 2021 Yılı Mali Destek Programı kapsamında KOP İdaresi tarafından desteklenen 12 projeye karşılık toplam 19 Milyon 935 Bin TL ödenek Niğde iline tahsis edilmiş olurken, 740 hektar alanın modern sulama sistemlerine kavuşturulması planlanıyor.

 


Tahsis edilen ödeneklerle: gölet, bend vb. yapılarla yeni sulama alanları açılması ve eski sulama tesislerinin rehabilitasyonu için 135 proje hayata geçirilmiş olup yaklaşık 16 bin hektar alan tasarruflu su kullanımını sağlayan modern tesislere; bunun yanı sıra 17 adette mera hayvancılığına yönelik, hayvan içme suyu depolaması ve tesislerine kavuşturulmuş oldu.
Öte yandan yer altı suyu kooperatiflerinin enerji verimliliğini artırmak için Yeraltı Sularında Su ve Enerji Revizyonu Projesi kapsamında Niğde’ye 900 bin TL ödenek tahsis edilmiştir.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.