Hava Durumu

Kız Kulesi ışık ve lazer şovuyla açıldı!..

Restorasyonu tamamlanan Kız Kulesi ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2023 13:09
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2023 13:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Kız Kulesi ışık ve lazer şovuyla açıldı!..

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özgün malzemeler kullanılarak restorasyonu tamamlanan Kız Kulesi görenleri kendine hayran bıraktı.
Kız Kulesi dün saat 21:00  ışık ve lazer şovuyla görenleri yeniden açıldı. Kız Kulesi’nin ışık ve lazer şovunu seyretmek isteyen vatandaşlar Üsküdar Sahili’ne akın etti.
Yoğun ilgiyle karşılanan açılışta vatandaşlar bu gösteriyi anbean cep telefonu kameralarına kaydetti.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, restorasyonu tamamlanan Kız Kulesi ile ilgili açıklamalarda bulundu; “İkonik yapıları restore ederken özellikle turizm bölgelerindeki işlevselliklerini değiştiriyoruz. Vatandaşın kullanımına açık hale getiriyoruz. Yapının sağlam şekilde gelecek kuşaklara aktarılması için depreme karşı güçlendirildiğini ve çevresindeki platformun da tamamen yeniledik ”dedi.

1944'te yaşanan yangında kulenin ahşap olan üst kısmı betonarme olarak yenilenmiş, 2000 yılında da restoran haline dönüştürülmüştü. Fakat Eylül 2021'de kulenin depreme dayanıksızlığı gerekçesiyle Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları Mayıs 2023'te sona erdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.