Hava Durumu

Kent Konseyi 1. Olağan Kongresi Yapıldı.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ve protokol üyelerinin katılımı ile gerçekleşen Kent Konseyi 1. Olağan Genel Kurulu İl Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2022 16:03
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2022 16:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Kent Konseyi 1. Olağan Kongresi Yapıldı.

Kent Konseyi 1. Olağan Genel Kurulu’na Divan Başkanı olarak  Ahmet Taciroğlu, Başkan Yardımlıcığına Şerife Türkeş seçilirken kurulda Katip Üyeliği ise Burak Yaşar yaptı.
Kent Konseyi 1. Olağan Kongresinde Konsey Başkanı olarak Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Başaran Öztürk seçildi.
Kent Konseyi Yürütme Kurulu asil ve yedek üyelerin isimlerinin belirlendiği Olağan Kongrede çeşitli komisyonlarda kuruldu.
Çocuk ve Engelli Meclisi, Gaziler, Çalışma Komisyonu, Doğa ve Sokak Hayvanlarını Koruma Komisyonu, Kültür, Sanat ve Bilim Komisyonu, Turizm Komisyonu, Çevre ve Şehircilik Komisyonu ve Tarım, Ticaret Komisyonlarının kurulduğu Kent Konseyi 1. Olağan Kongresi’nde Niğde Valisi Yılmaz Şimşek bir konuşma yaptı.


Vali Şimşek konuşmasında Kent Konseyleri’nin kentin vizyonu açısından önemli olduğuna vurgu yaptı.
Vali Şimşek; “İlimizin için geç kalınmış bir oluşum. Ben inanıyorum ki görev alan arkadaşlarımız gayretle çalışacaklar ve gecikmeden kaynakmış olan dezavantajları da ortadan kaldıracaklardır. İlimiz için hayırlı olsun. Kent Konseyleri yerel yönetimleri, STK’ları, muhtarları ortak akılla çözüm önerileri üretebilecek, uzlaşmacı yerel yönetim, belediye ve merkezi yönetimin uzantısı kurum ve kuruluşlara çözüm önerileri sunulacak bu anlamda hemşerilik bilinci de gelişmiş olacak. Kent Konseyi’nde tartışılan sorunları yönetimlere sunmuş olacaklar. 1992 yılında yapılan konferansta Gündem-21 adı verilen eylem planı ortaya konmuş. 1997 yılı itibariyle de kent konseyleri kurulmaya başlanmıştı. İlimizde de bugün itibariyle kent konseyi kurulmuş oldu. inşallah bu amaçlar doğrultusunda güzel çalışmalar yapılacaktır. Arkadaşlarımız istişare içerisinde gayretle çalışacaklardır.” dedi.


Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ise;  “Kent konseyleri bugün ve yarınlar için çözüm önerileri sunan kent vizyonuna destek olan bir yapıdır. Kısacası Kent Konseyi ortak aklın oluşacağı bir platform. Şeffaf katılımcı ve hesap verilebilir bir belediyecilik için kent konseyi olmazsa olmaz. İlk aday olurken olmazsa olmazımız şeffaflık ve katılımcılık olarak belirlemiştik. Belediye meclis toplantılarımızı hem sosyal medyadan hem de dijital platformlardan canlı yayınladık. Yine göreve geldiğimiz ilk günden bu güne kadar alım satımlarımızı da canlı yayınladık.Yerel gazetelerde meclis kararlarımızı da ilan ediyoruz. Katılımcılık adına Türkiye’de bir ilk yaptık. Komisyonlarımızda yer almayan siyasi partileri de komisyonlarımıza davet ettik. Kent konseyi eksikliğimizi de sizlerle birlikte gidermiş olacağız. ‘’dedi. 
Sivil toplum kuruluşları ile bu memleketin sorunlarıyla dertlenen insanlarımızı kent konseyimize davet etmek istiyoruz diyen Başkan Özdemir, ‘’ Bizler bu makamlarda bugün varız yarın olmayabiliriz, ama en büyük mirasımız katılımcı mirasımız olacaktır.” diye konuştu.


Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Başaran Öztürk;  “Beni bu göreve layık gördüğünüz için teşekkür ediyorum ve aldığım sorumluluğun farkındayım. Arkadaşlarımla birlikte takım ruhu içerisinde elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza huzurlarınızda söz veriyorum. Niğde dışındaki hemşerilerimizin beklentilerini ve çözüm önerilerini kendilerinden aldık. En kısa sürede ilimizde yapılması planlanan projelerimizi sunacağız. Hedefimiz Niğde için gayretle çalışmaktır. ‘’dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.