Hava Durumu

İsveç'te Kuran-ı Kerim yakılmasına izin verildi!..

İsveç'in başkenti Stockholm'de polisten izin alınarak düzenlenen eylemde bir kişinin Kuran-ı Kerim yakmasına izin verildi.

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2023 20:55
Haber Güncellenme Tarihi: 28.06.2023 20:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
İsveç'te Kuran-ı Kerim yakılmasına izin verildi!..

İsveç'in başkenti Stockholm'de Irak asıllı bir kişi, Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur'an-ı Kerim yakarak İslam'a hakaret içeren sözler sarf etti. Olayın ardından polis, caminin önünde güvenlik önlemleri aldı.

PROVOKATÖRE TAŞ ATMAK İSTEYEN ŞAHIS GÖZ ALTINA ALINDI 

Provokatöre kalabalık içinden tepkiler yükseldi. Bir kişi, Kur'an-ı Kerim'i yakan kişiye taş atmak istedi. İsveç polisi, şahsı yaka paça gözaltına alarak alandan uzaklaştırdı.

TÜRKİYE’DEN PEŞ PEŞE TEPKİLER YAĞDI

Türkiye'den bakan ve siyasilerden peş peşe tepkiler geldi.

Yaşanan skandal olayın ardından Dışişleri Bakanı Hakan Fidan;" Mübarek Kurban Bayramı’nın ilk gününde Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik İsveç’te yapılan aşağılık eylemi lanetliyorum!

İslam karşıtı bu eylemlere ifade özgürlüğü bahanesiyle izin verilmesi kabul edilmez. Bu tarz menfur eylemlere göz yummak suça ortak olmaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı olsun Cevdet Yılmaz; "İsveç'te bayramın ilk günü kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e karşı yapılan aşağılık eylemi lanetliyorum. Nefret suçlarını ifade özgürlüğü kisvesi altında savunmak, bu suçlara muhatap olanların hakkını çiğnemek ve gerçek anlamda ifade özgürlüğüne de darbe vurmaktır. Kutsal kitabımız bu alçak eylemlerden dolayı değerinden en küçük bir şey kaybetmez. Kaybedecek olanlar bu provokasyonları yapanlar ve bunlara seyirci kalanlardır." 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da şu açıklamayı yaptı;"İsveç polisinin Başkent Stokholm'de bir caminin önünde Kur'an-ı Kerim yakma eylemi yapılmasına izin vermesi skandaldır. Din ve vicdan özgürlüğü en temel insan hakkıdır. İnsanların kutsallarına hakaret, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez, hiçbir mahkeme kararı bu hakareti meşrulaştıramaz, bu durum hiçbir demokratik hukuk devletinde korunamaz. Lanetlenmesi gereken bir eyleme müsaade edilmesi özellikle müslümanlar için, içinde bulunduğumuz kutsal bayram günlerinde inancımıza yapılan açık saldırıdır. Özellikle NATO zirvesi öncesinde Türkiye’nin müttefiki olmak isteyen İsveç’in yetkili makamları; özgürlük kisvesi altında ülkesinde birbirini takip eden hukuksuzluklara ve provokasyonlara son vermeli gerekli tedbirleri almalıdır."

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise karara "İsveç Yüksek Mahkemesi’nin nefret suçlarını himaye eden tutumunu şiddetle kınıyoruz." sözleri ile tepki gösterdi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.