Hava Durumu

İklim değişikliği etkisini arttıracak!..

Trakya Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Gökçen Bayrak, iklim değişikliğinin kentlerdeki yıkıcı etkilerinin her geçen sene artacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 06.06.2023 16:39
Haber Güncellenme Tarihi: 06.06.2023 16:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
İklim değişikliği etkisini arttıracak!..

Trakya Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Gökçen Bayrak, Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada küresel ısınma ve iklim değişikliği etkilerinin dünya genelinde daha çok hissedilmeye başlandığına dikkati çekti.
Dünya nüfusunun yüzde 55'inin kentlerde yaşadığını anımsatan Bayrak, 2050 yılında bu oranının yüzde 68'e çıkacağının öngörüldüğünü ifade etti.
İklim değişikliğinde kentlerin artan nüfusuna bağlı artan ihtiyaçların önemli rol oynadığını vurgulayan Bayrak, şunları söyledi;
"Dünyadaki toplam enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 75’i kentlerden kaynaklanmaktadır. Kentlerin sera gazı salımları ağırlıklı olarak sanayi, ticaret, inşaat, ulaşım, ısınma ve dolaylı olarak amaç dışı arazi kullanımları ile tüm tüketim faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır.
Bayrak, kentlerin iklim değişikliğinden en çok etkilenen alanların başında geldiğini belirtti.

"Olağanüstü hava olaylarının görülme sıklığı artacak"
"İklim değişikliğinden kaynaklanan aşırı hava olayları, sıcaklık ortalamalarında artışlar, sıcak hava dalgalarının ve aşırı yağışların sıklığının ve şiddetinin artması kentleri olumsuz etkilemeye devam ediyor.Sel, kuraklık, deniz seviyesindeki yükselme, aşırı nüfus artışı, yağış rejimindeki değişiklikler, yangınlar, su varlığının azalması, gıda krizi, biyoçeşitliliğin azalması, arazi kullanım değişiklikleri, göç, yüzey ve yeraltı sularının aşırı kullanımına bağlı olası riskler karşısında en çok etkilenen yerler kentlerdir.
Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) 6. Değerlendirme Raporu'na göre kentlerde iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinin giderek artacağı, sel ve kuraklığın 2030 yılına kadar 2000 yılına göre 2,5 kat artarak devam edeceği öngörülmektedir."
İklim değişikliğine adaptasyon sürecinde hızlı artışların engellenebilmesi için ön şart fosil yakıt kullanımının durdurulması olduğunu söyleyen Bayrak, enerjinin verimli kullanımının sağlanması ve sürdürülebilir enerji altyapısının olması gerektiğini bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.