Hava Durumu

İkinci kabine toplantısı sona erdi!..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'de bir araya gelen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sekiz saatin ardından sona erdi.

Haber Giriş Tarihi: 15.06.2023 00:05
Haber Güncellenme Tarihi: 15.06.2023 00:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
İkinci kabine toplantısı sona erdi!..

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'de toplandı. Yeni kabine üyeleri 6 Haziran'da bir araya geldikleri toplantı sonrasında ikinci kez bugün bir araya geldi.
Sekiz saat süren Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında öncelikli gündem ekonomi oldu. Deprem bölgesine yönelik yapılacak çalışmalar ve asgari ücrete yapılacak ara zam da toplantıda görüşüldü.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; "Milletimiz, 14 Mayıs ve 28 Mayıs'ta iki kez ortaya koyduğu iradesiyle eski sisteme dönüş önerilerini reddetmiştir. Yürütme organındaki tüm görevlendirmeleri yaptık. Türkiye yüzyılını inşa edecek kadroyu belirledik. Asırlık hayallerimizi daha süratle gerçekleştireceğiz. Zorlukların, engellerin üstesinden çok daha kolay geleceğiz.Muhalefetin seçim atmosferinden ve uğradığı ağır hezimetin şokundan hâlâ çıkamadığını görüyoruz. Son bir aydır sırf oy tercihinden dolayı hakarete uğramadık toplum kesimi bırakmadılar.Kırsaldaki de şehirdeki de size en güzel cevabı veriyor. 14 Mayıs'ı depremzedelere, 28 Mayıs'ı da kırsaldaki vatandaşlarımıza yüklediler. Biz bu hakaretleri kabul etmiyoruz. Ülke değişiyor ama bunların millete bakışı asla değişmiyor. Bu çevrelerin her seçim sonrası seçmeni suçlama hastalığından bir an önce kurtulması gerekiyor. 
Ülkedeki istikrar ve güven ortamına zarar verenlerden herkesin uzak durması gerekmektedir. Bizim hükümet olarak bu konularda hiçbir zaafımız yoktur. Son 21 yılda olduğu gibi her türlü yapıcı eleştiriye açığız. Millet oyunu görmüş ve sandıkta son sözü söylemiştir. Vatandaşımızın hayatına dokunan hizmetleri daha çok artıracağız.
Terör örgütleriyle içeride ve dışarıda daha kararlı mücadele edeceğiz. Dünya 5'ten büyüktür iddiamızı daha yüksek sesle söyleyeceğiz. Reformlarımıza daha sıkı sahip çıkacağız. Vatandaşı 500 liraya oyunu satmakla itham etmenin hiçbir izahı yoktur.
Asgari ücret için görüşmeler yapıcı bir zeminde ilerliyor. Memur maaş artış oranlarıyla ilgili meclis sürecini yakında başlatıyoruz. İçe kapanık bir ülkeyi, oyun kuran gerektiğinde oyun bozan bir güç haline getirdik. Bölgemizde Türkiye’nin hesaba katılmadığı bir denklemin yürümesi mümkün değildir.
6 Şubat depremlerinde Azerbaycan'ın sergilediği dayanışmayı asla unutamayız. Bugüne kadar afetzedelerimize yaptığımız nakdi yardımların toplam tutarı 61 milyar lirayı buluyor." dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Parlamenter sistem tartışmalarının açılmamak üzere kapandığını vurgulayarak; "Parlamenter sistem tartışmaları bir daha açılmamak üzere kapanmıştır. Bugün geçmişe göre her alanda iddia sahibi bir ülke konumuna geldiysek siyasi istikrarımızı korumamız sayesindedir. Muhalefetin millete ve milletin tercihlerine saygı duymayı artık öğrenmesi gerektiği kanaatindeyiz. Gazi Mustafa Kemal'in 'milletin efendisi' diyerek onurlandırdığı köylülerimize yönelik hakaretleri kabul etmiyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci asrındaki yolculuğumuzu, sivil, özgürlükçü, kuşatıcı, tüm kesimlerin sahipleneceği bir anayasanın rehberliğinde katedelim." ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.