Hava Durumu

Gürer: “Usta öğreticilerin sorunları çözüme kavuşturulmalı”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Halk Eğitim Merkezlerinde görevlendirilen “Usta öğreticilerin” yaşadığı sorunların bütünüyle ele alınıp incelenmesi için Meclis Araştırma Önergesi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 30.01.2022 11:45
Haber Güncellenme Tarihi: 30.01.2022 11:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Gürer: “Usta öğreticilerin sorunları çözüme kavuşturulmalı”

CHP Milletvekili Gürer, “Usta Öğreticiler” için Meclis Araştırması açılmasını istedi

Gürer, önergesinde, ülkemizde yılda ortalama 200 binden fazla kurs açıldığını ve bu kursların yüzde 80’ininde, ücret karşılığı çalıştırılan usta öğreticiler tarafından eğitim verilmekte olduğuna dikkat çekti. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Araştırma Önergesinde , uta öğreticilerin, Milli Eğitim Bakanlığı hayat boyu öğrenme genel müdürlüğüne bağlı halk eğitim ve mesleki eğitim merkezlerinde ek ders ücreti karşılığı olarak herhangi bir statüye sahip olmaksızın çalışan eğitim emekçileri olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’de halk eğitim ve meslek eğitim merkezlerinde görev yapan ücretli usta eğitici sayısının yaklaşık 15.000-17.000 arasında değiştiğine dikkat çeken Gürer, usta öğreticilerin “Ana Kız Okula kampanyası” vb projelerin hayata geçirilmesinde önemli rollerinin olduğuna işaret etti.

USTA ÖĞRETİCİLERİN GÖREVLERİ 

Usta Öğreticiler kırsal kesimde yaşayan ve okuma imkanı olmayan gençlere çeşitli beceriler kazandırmak amacıyla açılmış kurslarda, öğrencilere uzmanlık alanlarına giren konularda ders verdiğini belirten Gürer, “ Bu alanlar dikiş, nakış, yemek yapma, halı dokuma, çocuk bakımı, saç bakımı hizmetleri (kuaförlük) vb. konulardır. Tarlada çalışmak dışında hayatta el sanatları ve bunun gibi hayata değer katan hobilerin ve mesleki yeteneklerin de olduğunu gösteren kurslardır. Bu tür yaşam anlayışlarının geliştirilmesinde en sağlıklı vücut bulduğu kurslar mesleki eğitim ve halk eğitim kurslarıdır. Bu kurslarda görev alan eğitimciler de usta öğreticilerdir” dedi.

YILDA ORTALAMA 219 BİN KURS AÇILIYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Halk Eğitim Merkezlerinde MEB tarafından açıklanan istatistiki verilere göre toplam 59 ana branşta yıllık toplamda açılan kurs sayısının 219.264, süreklilik arz eden kurs sayısı ise 37.600 civarında olduğuna işaret etti.

KURSLARIN YÜZDE 80’İ USTA ÖĞRETİCİLERE EMANET 

Gürer, süreklilik arz eden kurslar içinde mesleki eğitim alanlarının sayılarının 27.505 olarak belirlendiğine vurgu yaparak, “ Türkiye genelinde 969 halk eğitim merkezinin p’in de yeterli sayıda kadrolu öğretmen bulunmadığı bilmektedir. Açılan bu kursların ?’inde eğitim ve öğretim ücret karşılığında çalıştırılan ortaokul, lise, meslek lisesi ve önlisans mezunu usta öğreticiler tarafından verilmektedir” diye konuştu. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Usta öğreticilerin sorunlarının bütünüyle ele alınması  ve incelenmesi gerektiğine de vurgu yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.