Hava Durumu

Gürer: “Lahana üreticisi de perişan”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de beyaz lahana üretiminde 2’nci sırada olan Niğde ilinde lahana üreticilerini ziyaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 25.08.2022 13:43
Haber Güncellenme Tarihi: 25.08.2022 13:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Gürer: “Lahana üreticisi de perişan”

 
Üretici:“20 güne kadar sattık sattık, 
satamazsak lahana bizi satar”
 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  ülkemizde lahana üretiminde ikinci sırada olan Niğde ilinde yaygın ekim yapılan Hüsniye, Eminlik, Ovacık ve Kaynarca köylerinde  üreticiler ile bir araya geldi.

Cinslerine göre 1 hafta ile 20 gün içinde satılması gereken ürünlerin olduğuna dikkat çeken üretici Ahmet Keskin , “Bu süre içinde lahanayı satamazsak lahana bizi satar” ifadelerini kullandı.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, beyaz ve kırmız lahana üretimiyle ön plana çıkan ve bölge halkının yüzde 70’inin geçim kaynağı lahana olan Ulukışla ilçesine bağlı Hüsniye köyünde, üreticilerin sorunlarını dinledi. 


CHP Milletvekili Gürer’e Ulukışla İlçe Başkanı Hüseyin Toker ve Niğde Belediye Meclis Üyesi Erdal Aydoğan eşlik etti. 


TÜCCAR GELMİYOR 
Bölgede uzun yıllardır lahana üretimi yaptığını belirten Gürsel Karakaya, tüccarın bu yıl lahana almak için köye gelmediğini belirtti. Fiyatların oldukça düştüğüne değinen Karakaya, bu yıl maliyetine bile lahana satamadıklarından yakındı. Geçen yıl bir miktar kar getiren lahananın bu yıl üretiminin arttığını, maliyetin ise yükseldiğini belirten Gürsel Karakaya, “Tüccar gelmeyince ürün elde kalıyor” diyerek yaşadıkları mağduriyete dikkat çekti. 


İCRALIK OLACAĞIZ 
Lahana üreticilerinin bir bölümünün borçlarını ödeyemediği için icralık durumda olduğuna değinen Karakaya, bu yıl ürünlerin satılmaması durumunda çok sayıda lahana üreticisinin icralık duruma düşebileceğini ifade etti. 


DAHA ÖNCE BÖYLE SIKINTI HİÇ YAŞAMADIK 
40 yıldır lahana üretimi yaptığını ve köyün yüzde 70’inin lahanadan geçimini sağladığını anlatan Ahmet Keskin ise böylesine sıkıntılı bir yılı daha önce hiç yaşamadığını söyledi. 


1 ADET LAHANININ MALİYETİ 3 LİRA 
Geçen yıl dönüm maliyetinin 2 bin lira civarında olduğunu söyleyen Ahmet Keskin, bu yıl ki maliyetin ise ilaç ve gübre ile birlikte 7 bin biraya kadar çıktığını, dönümden elde edilen ürünlerin sayıya bölümüyle hesaplanan bir tane lahananın maliyetinin ise 3 lirayı aştığını  söyledi. 


TÜCCARA YALVARIYORUZ 
Bu yıl ürünün maliyetine bile satabilmek için adeta tüccara yalvardıklarını, yine satamadıklarını vurgulayan Ahmet Keskin, ürünlerin bir kısmının Mersin ve Hatay’dan gelen bazı alıcılara verdiklerini söyledi. Nakliye giderlerindeki artış nedeniyle uzaklardan nakliyecinin gelemediğini kaydeden Ahmet Keskin, sulama suyu çıkarmak için kullanılan elektrik bedellerinin 3 katına çıktığını, barajdan su alanların kısmen rahat ettiğini ancak suyu kuyudan çıkarmak durumunda kalanların ise daha çok mağdur olduğunu belirtti. 


BİZ LAHANAYI SATAMAZSAK LAHANA BİZİ SATAR
Lahana hasadının devam ettiğini, cinsine göre lahanaların 1 hafta ile 20 günlük süre içinde satılması gerektiğini söyleyen Ahmet Keskin, bu süre içinde ününü satmak zorunda olduklarını belirterek, “Bu süre içinde lahanayı satamazsak, lahana bizi satar” diyerek, yaşadıkları kaygıyı dışa vurdu. 


NİĞDE, LAHANA ÜRETİMİNDE TÜRKİYE İKİNCİSİ 
Niğde’nin lahana üretiminde Türkiye ikincisi olduğuna dikkat çeken Gürer, burada çiftçilerin lahanayı istekle yetiştirdiklerini, bölge için önemli bir ürün olan lahananın bu yıl maliyetine bile satılamıyor olmasının, üreticilerin büyük ölçüde mağdur ettiğini anlattı.


ÜRETİCİ MAĞDUR 
Niğde’de farklı ürünlerin yetiştirildiğini ancak genelde ürünlerin değer bulmaması nedeniyle ürün deseninde de sürekli değişiklik yaşadığını kaydeden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kaynarca, Ovacık, Eminlik ve Hüsniye köylerinde lahana hasadına başlandı. Lahana bugün itibariyle çiftçinin maliyetini bile karşılayacak fiyata satılamadığı için üretici mağdur durumda” diye konuştu.


Gürer, “Lahana ürününde Türkiye’de bir üretici ortalama dekar başına 3 bin 423 kilogram ürün alabiliyor. Ancak toprak, iklim, doğa koşulları ve zararlılar ürünlerdeki verimlerin değişkenlik göstermesine neden oluyor. Lahana yurt dışı satışının yanında çiğ tüketilebildiği gibi turşu ve yemek olarak da sofralarda yer buluyor. Üretim maliyetinde girdi artışlarının yanında 4-5 kat artan akaryakıt fiyatları nakliye ücretine direk etki ediyor. Bu sebeple, havaleli yük olmasından dolayı ortaya çıkan maliyet tüccarı cezbetmiyor.
TÜİK’in  Mayıs 2022 Bitkisel Üretim Tahmininde bu yıl lahana üretiminde % 17,2 ilk üretim artışı olacağı tahmin ediliyor. İhracat yolu açılmazsa lahana da çiftçiyi mağdur edecek. Büyükşehirlerde  hal fiyatı  kilosu 5 ile 8 lira arasında değişen  lahana sağlık içinde yararlı bir ürün. Tarımda plansızlık ve üretimden tüketime kadar yaşanan düzensizlik ürün ekiminde yaşanan artış ve artan girdiler ile oluşan maliyet sonucu soruna dönüşüyor. Üreticinin ürünü tarlada kalıyor. Tüketici pahalı ürüne mahkum ediliyor. Ürünün katma değerli ürüne dönüştürecek yeterli yerel tesis olmaması sorunu artırıyor ” diye konuştu.


LAHANA TARLADA ÇÜRÜYEBİLİR
CHP Ulukışla İlçe Başkanı Hüseyin Toker ise sadece Hüsniye köyünde kırmızı ve beyaz lahana üretiminin adet olarak 20 milyon âdeti bulduğuna dikkat çekerek, “Lahanalar artık tarlada çatlamaya başladı. Bir süre daha satılamaz ise tamamı çürüyebilir” uyarısında bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.