Hava Durumu

Gürer: “İcradaki dosya sayısı 24 milyonu aştı”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yılın ilk 9 ayında icra ve iflas dairelerine 6 milyon 14 bin yeni dosya geldiğini ve icradaki toplam dosya sayısının 24 milyonu geçtiğini belirtti. 

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2022 13:55
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2022 13:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Gürer: “İcradaki dosya sayısı 24 milyonu aştı”


  
Son 4 ayda vatandaşların bankalara olan borçlarının 200 milyar lira arttığına değinen Gürer, vatandaşların bankalara ve finans şirketlerine olan borçlarının 1 trilyon 312 milyar liraya yükseldiğine dikkat çekti. 
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP’nin ‘Haftalık Ekonomi Raporundan’ derlediği veriler üzerinden değerlendirmelerde bulundu. 
 
Ülkemizde icra ve flaş dosya sayısının sürekli arttığına işaret eden CHP Niğde Milletvekili Gürer, Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere güre bu yıl 1 Ocak – 9 Eylül günleri arasında icra ve iflas dairelerine UYAP üzerinden toplam 6 milyon 14 bin yeni dosya geldiğini belirtti.
Bu süre içinde 4 milyon 495 bin dosyanın sonuçlandırıldığını anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yeni gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 oranında arttığını kaydetti. Gürer, dosya sayısındaki artışın, ülkemizdeki kötü ekonomik gidişatın hangi boyutlara ulaştığını göstermesi açısından önemli olduğunu vurguladı.
İCRA DAİRELERİNDEKİ DOSYA SAYISI 24 MİLYONU GEÇTİ 
İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı ile ilgili bilgileri de paylaşan CHP Milletvekili Gürer, dosya sayısının son bir yılda 1 milyon 217 bin adet artarak 9 Eylül itibariyle 24 milyon 84 bine çıktığını aktardı. 
4 AYDA 200 MİLYAR DAHA BORÇLANDIK 
Vatandaşların hızla borçlandığına da dikkat çekten CHP Milletvekili Gürer, son 4 ayda vatandaşların bankalara olan borçlarının 200 milyar lira arttığını söyledi.
TOPLAM BORÇ 1 TRİLYON 312 MİLYAR LİRA 
Gürer, bireylerin bankalara ve finans şirketlerine olan konut, taşıt, ihtiyaç ve kredi kartı borçlarının takiptekilerde dahilolmak üzere 1 trilyon 312 milyar liraya ulaştığına dikkat çekti.
İCRALIK BORÇ MİKTARI 30 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI
Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçlarının ise 30 milyar lira düzeyine çıktığını aktaran Gürer, vatandaşların varlık yönetim şirketlerine 32,9 milyar, TOKİ’ye ise 27 milyar lira borcu bulunduğunu anlattı.
SON 24 YILIN EN YÜKSEK ENFLASYONU 
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde en son 1998 yılında yüzde 804 olan yıllık enflasyonun bu yıl son 24 yılın en yüksek oranına ulaşarak yüzde 80,21’e yükseldiğine değindi. Gürer “ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi, E-TÜFE'deki 12 aylık artış oranı 1.37 olarak gerçekleştiğini ve Yılbaşından itibaren 8 Aylık (Ocak-Ağustos) Artış : %91.62 olarak hesaplandığını dikkate aldığımızda TÜİK verilerine göre dahi enflasyon zirvede olduğu görülüyor” dedi.
AKPHALEN PEMBE TABLO ÇİZİYOR 
CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, “Bozuk ekonomik düzen vatandaşı borç batağına sürükledi. İcra ve iflas dosyaları sürekli artıyor. Vatandaşın bankalara ve finans şirketlerine olan borçları dağ gibi büyüyor. Son çeyrek asrın en yüksek enflasyon rakamlarına ulaşıldığı halde AKP iktidarı halen pembe tablolar çizmekten geri kalmıyor. AKP’lilerin pembe tablosu gerçekte çoktan karardı” ifadelerini kullandı.
 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.