Hava Durumu

Gürer, Domates üreticisinin sorunlarını dinledi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, maliyet artışı nedeniyle zor günler geçiren domates üreticilerin sorunlarını dinledi. 

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2022 11:02
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2022 11:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Gürer, Domates üreticisinin sorunlarını dinledi

Gürer: “Girdi maliyetleri düşürülmeden tezgahta ucuz ürün hayal”

 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de domates üretimi yapan çiftçilerle bir araya gelerek, sorunlarını dinledi. 


Geçen yıl 50 dönüme ektiği domatesi bu yıl maliyet artışı nedeniyle 30 dönüme düşürdüğünü söyleyen üretici, “Geçen yıl 35 kuruşa aldığı domatesin fidesi bu yıl 75 kuruş oldu. 80 lira olan işçilik ücreti 180 liraya çıktı. Gübre, ilaç, mazot gibi girdiler ise aldı başını gitti” dedi. 


Geçen yıl 1 dönüm üzerinde yetiştirdikleri salçalık domatesi 7 bin liraya tüccara sattıklarını ancak bu yıl 1 dönüm domates üretiminin maliyetinin 7 bin liraya geçtiğini söyleyen üretici, “Bu yıl maliyet çok arttı. Bu yıl dönün başına ürettiğimiz domatesi 15 bin liraya satmamız lazım. Kilo başına maliyet 1 lira 20 kuruş civarında. İşçilik ve diğer girdilerle maliyet 1.5 lirayı geçecek. Geçen yıl son zamanlarda domatesin satış fiyatı 30 kuruşa kadar düşmüştü” diye konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Girdi maliyetlerinin hızla düşürülmesi gerektiğini belirttiği konuşmasında, "Maliyetler düşürülmeden, tezgahta ucuz ürün hayal" dedi. 


 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.